Nová stálá výstava GASK je založena na pocitovém vnímání děl

Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře připravila novou stálou výstavu Stavy mysli - za obrazem, která představuje výběr nejlepších děl ze sbírkového fondu. Zahrnuje více než 200 prací od velikánů, jako jsou Emil Filla, Josef Šíma, Jan Zrzavý, Toyen, a dalších významných umělců. Obrazy nejsou řazeny tradičním způsobem podle stylu nebo časové posloupnosti vzniku, ale podle tematických okruhů. Vernisáž bude v sobotu, pro širší veřejnost bude otevřena o den později, řekl dnes novinářům vedoucí kurátor galerie Richard Drury.

Nové pojetí se zásadně liší od předchozí stálé výstavy Sbírka 123, přestože část děl z původního výběru zůstala. Je založeno na okruzích odpovídajících konkrétnímu citovému či myšlenkovému rozpoložení člověka. V každé místnosti nové expozice jsou zastoupeny dva protichůdné stavy lidské mysli, například samota-přátelství, odvaha-strach, něha-krutost nebo ironie-úcta. Podle kurátora tak vznikl symbolicky nabitý prostor i dialog mezi dvěma vyhraněnými polohami duševního světa člověka.
 
Výstava nevyžaduje podrobné znalosti současného umění. "Je to snaha vrátit diváka k lidské podstatě umění," charakterizoval Drury hlavní cíl konceptu. Poukázal na to, že stálá expozice nejen ukazuje, jakou má galerie sbírku, ale sděluje i to, jak tento prostor vnímá sebe samého. Předložit jen chronologický přehled by podle něj znamenalo věc odfláknout.
 
Proti předchozí expozici se rozšířila plocha výstavního prostoru, který kromě prvního patra Jezuitské koleje zasahuje i do levého křídla druhého patra, a zmizely veškeré panely. "Sundali jsme všechno, co zakrývá pravou podobu interiérů Jezuitské koleje," uvedl Drury. Ze stěn také zmizely různé barevné odstíny, veškeré interiéry jsou natřené jen na bílo. Kurátor podotkl, že na výstavě jde o kvalitní a provokativní umění a myšlenky. "Podbarvit základní princip by byla faleš," řekl.
 
Název Stavy mysli odpovídá snaze odkrývat psychické zázemí vzniku díla nejen v osobní rovině tvůrce, ale i v rovině společenských a historických reálií. Druhá část "za obrazem" naznačuje snahu otevřít skrytý svět ležící za každým představeným exponátem ve smyslu umělcovy vnitřní představivosti a jeho mnohdy problematického postavení ve společnosti.
 
Ředitelka GASK Jana Šorfová ČTK řekla, že předchozí výstavě klesala návštěvnost. Od té nové si slibuje, že do galerie přiláká více lidí. Expozice není vyhrazena jen českým autorům, zastoupen je například i islandský představitel popartu Erró, britský sochař John Gibbons, francouzský malíř Marc Giai-Miniet či americký malíř Jeff Crane. Většina vystavených děl pochází ze sbírek galerie, návštěvníci ale uvidí i několik výpůjček přímo od autorů nebo ze soukromých sbírek.
 
zdroj: ČTK