Archeologové našli středověkou dílnu

Unikátní nález dílny na zpracování železné rudy ze 14. století překvapil archeology, zkoumající historický střed města Mšena.

Během své práce narazili na dvě pece, zastřešený pracovní prostor a odpadní jámu. Archeologové tvrdí, že tento nález je ojedinělý. Jeho výjimečnost spočívá i v poloze dílny mezi kostelem a náměstím. Provozy, v nichž se pracovalo s ohněm, a způsobovaly zápach, byly ve středověku umisťovány dále od center tehdejších sídlišť. Potvrdil to vedoucí výzkumu Petr Meduna z Archeologického ústavu Akademie věd.

Záchranný výzkum ve Mšeně předchází revitalizaci historického jádra města.

Náměstí Míru, kde archeologové nečekali závratné objevy, bylo poseto zahloubenými středověkými a novověkými objekty. Nejstarší jsou zemnice ze druhé poloviny 13. století, ty mají pravoúhlé půdorysy. Pozdější zahloubené objekty ze století 14. a 19. mají půdorysy nepravidelné.

„Jejich výplň tvoří ve většině případů spálený materiál a suť,“ konstatoval Meduna. Podle archeologa jde zřejmě o hliníky, odkud se těžila spraš na stavbu nových domů po požárech, které Mšeno často sužovaly. Hliníky lidé opět zasypávali materiálem z požářišť.

Archeologický výzkum stál město už půl milionu korun. A podle smlouvy na něj může celkově uvolnit ještě skoro dvakrát tolik. Výzkum přitom ohrožuje nejen městskou kasu. Ve hře je především zdárný průběh revitalizace.

Podle mšenského starosty Martina Macha se objektů v centru města objevilo nečekaně mnoho. „Rozsah výzkumu je daleko větší, než jsme očekávali. Velice to komplikuje stavební práce v době, kdy máme před sebou už jen posledních pár týdnů přijatelného počasí,“ uvedl Mach.

Stavaři mají kvůli výzkumu jen málo ploch, kde mohou pracovat. Z toho důvodu vedení města rozhodlo, že bude uzavřeno celé náměstí Míru, aby mohla začít skrývka plochy před radnicí. „Máme obavy z toho, co před radnicí bude, protože i se tam očekávají další nálezy,“ řekl starosta.
Právě práce na dláždění silnice vedoucí Masarykovou ulicí přes náměstí Míru kolem radnice musejí být do zimy hotové, aby mohla fungovat zimní údržba.

Konečným termínem na dokončení celé revitalizace je květen příštího roku.