Až za necelé dva týdny začnou lidé dostávat karty sociálních systémů

Od prvního červencového dne mělo ministerstvo práce a sociálních věcí spustit tzv. sKarty, tedy karty sociálních systémů. Jejich vydávání se ale posunulo až na druhou polovinu července.

Služby s nimi spojené se týkají příjemců sociálních dávek z celého Česka. Poslední z nich se ale své karty dočká až na sklonku letošního roku.

Dávky státní sociální podpory, dávky pomoci v hmotné nouzi, dávky příspěvku na péči, dávky pro osoby se zdravotním postižením, dávky v nezaměstnanosti – pokud pobíráte některou z nich, připravte se na změny. Peníze, které vám chodily na složenky, budete dostávat na účet v bance, který vám zřídí stát.
Je však otázkou, kdy se ke klientům úřadů práce karty vůbec dostanou. Podle ministerstva práce a sociálních věcí budou první dávky prostřednictvím sKaret vyplaceny až v srpnu, poslední z příjemců naopak obdrží svoji sKartu až v prosinci a příspěvek nebo dávku od státu si z ní poprvé vyzvedne až v lednu příštího roku. Nejdříve budou sKarty distribuovány ve velkých městech, především mezi klienty, kteří už dnes čerpají dávky prostřednictvím svých bankovních účtů.
 
Podle Jaroslava Minaříka z krajské pobočky Úřadu práce v Příbrami budou mít sKarty více funkcí. „Jedna z funkcí bude platební, poté identifikační, neboť bude sloužit i jako průkaz osoby se zdravotním postižením, také bude plnit funkci autentizační. V budoucnosti při činnostech spojených s veřejnou správou dobře poslouží," vysvětlil.