Boreliózou nakazila klíšťata více lidí než loni

V letošním roce klíšťata nakazila nebezpečnou lymeskou boreliózou dvakrát více lidí než loni. Potvrdila to lékařka infekčního oddělení mělnické nemocnice Markéta Dyrhonová. S klíšťovou encefalitidou se léčí stejný počet pacientů jako v minulém roce.

Zatímco lidí nakažených klíšťovou encefalitidou hospitalizovali mělničtí lékaři od začátku roku deset, pacientů s lymeskou boreliózou bylo pětadvacet. „Stoupá rovněž počet případů lymeské karditidy, tedy postižení srdce v průběhu lymeské boreliózy. Nárůst jsme zaznamenali také u neuroboreliózy," uvedla Markéta Dyrhonová.

Infekční oddělení mělnické nemocnice přijímá pacienty z velké spádové oblasti, kromě Mělnicka ještě z Kolínska, Nymburska a Mladoboleslavska. Podle mluvčí mělnické nemocnice Lucie Zikmundové patří Mladoboleslavsko k místům, kde je nejvíce klíšťat infikovaných lymeskou boreliózou.
 
Podle zkušeností mělnických lékařů lidé často přicházejí až s pozdějšími stadii lymeské boreliózy. „První stadium, u kterého bývá červená skvrna erythema migrans, vidíme stejně často nebo dokonce méně," poznamenala lékařka Markéta Dyrhonová.
 
Klíšťata nepřenášejí jen klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu, ale i další nemoci, například tularémii nebo ehrlichiózu. „Jsou sice méně časté, ale objevují se. Ročně se s nimi léčí v mělnické nemocnici dva lidé," doplnila mluvčí nemocnice Zikmundová.