Desítky lidí sledovaly svatbu prince Lobkowicze

Slavnostní mší a projížďkou ze zámku v Hoříně do zámku v Mělníku v sobotu zakončil dvoudenní svatbu princ Jiří Jan Lobkowicz, který si vzal operní pěvkyni Zdenku Belas. Novomanžele do mělnického zámku přivezl kočár tažený čtyřmi bílými koňmi, událost u obou zámků sledovala řada lidí. Slavnosti se údajně zúčastnilo kolem 200 svatebních hostů.

Už před začátkem mše v hořínském zámku na novomanžele čekalo několik desítek místních. Svatebčany na místa vozila luxusní auta Jaguar nebo Bentely. Většina mužů na sobě měla smoking a cylindr. Ženy byly oděny v elegantních róbách. Mezi hosty byl například ekonom a bývalý ministr Vladimír Dlouhý.

Podle Miroslava Šeba, který v Hoříně bydlí 55 let, to byla první šlechtická svatba, jež se za tu dobu na zámku konala. "Hodně dlouho zámek a kapli čistili, aby se tam vůbec mohlo něco provozovat," řekl ČTK. Podle jeho manželky, která v obci bydlí ještě déle, se tam však svatby rodu Lobkowiczů dříve konaly. Oba by prý podobně velkolepou svatbu mít nechtěli. "Ale já jim to přeju, on je pan Lobkowicz hodný," smála se Šebová.
 
U mělnického zámku na novomanžele také čekalo několik desítek lidí. Když přijeli, přivítal je místostarosta Miroslav Neumann. Očekávala je také čestná stráž mušketýrů a ženy v dobových kostýmech, které jim nabídly chleba se solí. "Paní Lobkowicz jsem jako naši novou princeznu přivítal v našem městě. Popřál jsem jim na společné cestě životem hodně štěstí a co nejméně překážek," řekl ČTK Neumann. Novomanželům, kteří měli civilní obřad už v pátek, také předal repliku stříbrného poháru královny Emy. Ten byl podle místostarosty před více než 1000 lety vyražen právě ve zdejším zámku.
 
Lobkowicz je potomkem šlechtické rodiny, která žije v českých zemích asi 800 let. V době komunistické vlády v Československu žil v Ženevě. Do tuzemska se vrátil po pádu komunismu a přijal občanství. V restitucích dostal zpět například mělnický zámek a hořínské panství, které se snaží postupně obnovit. Lobkowicz se angažoval také v politice.
 
Šlechtic se oženil už podruhé. Jeho první manželství s Bettinou Lobkowiczovou skončilo loni. Konec jejich manželství však podle některých médií komplikuje majetkové vypořádání, jeho bývalá manželka údajně požaduje jako vyrovnání miliardu korun.
 
zdroj: ČTK