Dva měsíce čekají pacienti na operaci bederní páteře

V mělnické nemocnici se na plánované operace bederní a krční páteře čeká dva měsíce. Patří totiž k nemocnicím s nejkratší čekací dobou na tento typ zákroku.

Dva měsíce se čeká i ve Fakultní nemocnici v Plzni nebo v pražské nemocnici Na Homolce.

Většiny plánovaných operací se pacienti v mělnické nemocnici dočkají do osmi týdnů. Nejdelší čekací doby jsou na ortopedii.
 
Podle primáře ortopedie Jana Hacha čekají pacienti na náročnou výměnu kolenního nebo kyčelního klubu až půl roku.
 
Ještě na jaře to byly také jen dva měsíce, nemocnice ale zaznamenala další příliv pacientů, kteří potřebují vyměnit kyčle nebo koleno.
 
Půl roku ale není v porovnání s ostatními zdravotnickými zařízeními nejhorší skóre, šestiměsíční interval patří mezi krátké lhůty. Stejně dlouho se čeká například v hořovické nebo táborské nemocnici. Přitom jsou i nemocnice, kde se na operaci čeká déle než rok.
 
Uvedené čekací lhůty se mohou měnit. Jsou ovlivňovány různými faktory, například výskytem akutních operací, které mají před plánovanými přednost.
 
Ani na operaci karpálního tunelu se v Mělníku příliš dlouho nečeká. Nemocnice se dvěma týdny řadí mezi nejlepší v Česku.
 
Podle serveru www.cekacidoby.cz má stejnou čekací dobu už jen domažlická nemocnice. A jen čtrnáct dní je objednací lhůta pro artroskopii.
U chirurgických operací, například žlučníku, křečových žil nebo kýly, se čeká asi tři týdny. „Jde o dobu nutnou k provedení interního předoperačního vyšetření," připomněl primář chirurgického oddělení Jan Roháč. Pacient si přitom může dohodnout i pozdější termín.
 
Standardní čekání je také v oboru ORL. Nejdéle, až osm týdnů, pacienti čekají na odstranění krčních mandlí, u nosních mandlí jde o dobu od čtyř do šesti týdnů.