Fotopasti by měly odradit sprejery a vandaly

Patnáct míst na mělnickém katastru, kam vozí lidé odpadky nebo tam míří sprejeři a vandalové, budou hlídat fotopasti.   A při každém přestupku pachatele zachytí na snímku. Deníku to potvrdil mělnický starosta Ctirad Mikeš.

„Každá z lokalit bude označena cedulí s oznámením, že se tam nachází fotopast. Je to prevence, jak pachatele přestupků na poli veřejného pořádku odradit. Snímky, pořízené za slušného počasí, jsou však samozřejmě i dostatečným důkazem u případného přestupkového řízení," vysvětlil starosta.

Chlap s kárkou, na níž jsou mezi sutí a dalšími odpadky i stará kamna, míří ve večerním šeru k lesnímu zákoutí, kde bývá černá skládka. Mládenec s kapucí na hlavě vytahuje u dlouhé zdi z batohu spreje. Skupina rozjívených teenagerů se těší na řádění na dětském hřišti. Škodám, které jsou na spadnutí, mohou zabránit cedule, že je na místě fotopast. „Každý by měl vědět, že je sledován, nechceme narušit osobní svoboda," poznamenal Ctirad Mikeš.
 
Fotopast je přenosné zařízení v pevné schránce s maskovaným povrchem, kde je uložena technika, reagující okamžitě na každý pohyb. Ve stejné době letí signál na pult centrální ochrany městských strážníků. Hlídka při opakovaném podnětu vyrazí na místo a pachatele chytne.
 
Mělník má fotopastí několik, každou za osm tisíc korun. Bude je střídat v ohrožených lokalitách. 
 
Podle starosty jsou levnějším řešením než monitorovací kamery, kterých je v Mělníku už šestnáct. A dispečerky nedokážou pozorně sledovat dění na šestnácti monitorech naráz.