Hitem jsou nevybavené penály

Hitem letošního školního roku jsou prázdné penály. Většina rodičů je svým dětem raději naplní vybavením podle požadavků učitelů. Koupit nevybavený penál a poté se vrátit do papírnictví je výhodnější, než koupit drahý penál plný pastelek, tužek, per a dalších věcí. V září by z něj totiž museli téměř všechno vytáhnout a nakupovat vybavení znovu.

Začátek školního roku znamená i další velké náklady. Aktovky, sešity, obaly… Na částce za výbavu pro školáky se ale rodiče neshodnou, jelikož každá škola má jiné požadavky. A různé možnosti, mnohdy jim část věcí pro žáky zaplatí sponzoři.

Investice do školáků v září nekončí, opakují se po celý rok.

Sešity, psací a výtvarné potřeby musejí rodiče svým dětem dokupovat už po pár měsících.

Papírnictví mají ale žně především v těchto dnech.„V průběhu prázdnin byla situace slabší, ale ke konci se prodej velmi zvýšil. Zákazníci kupují hlavně obyčejné tužky, trojhranné pastelky, vodovky, tempery, prostě potřeby pro výtvarnou výchovu. Počítáme přitom, že během školního roku bude prodej obdobný,“ uvedla Věra Lapinová z neratovické prodejny Koh-i-noor.

Mnohé školy svým žákům sice poskytují učebnice, často na ně ale musejí přispívat i rodiče, zvláště na pracovní sešity pro různé předměty. Výbavu pro školáka to prodraží.

Na sešity některé školy vybírají od rodičů peníze a kupují je hromadně. Cílem je, aby sešity měly i děti ze sociálně slabších rodin. Jenže se stává, že je pak jejich rodiče škole vůbec neuhradí, a tak tento systém zřejmě ze školství časem zmizí.