Jednodenní chirurgie v Nemocnici Mělník

Nové oddělení jednodenní chirurgie s pěti lůžky chce otevřít soukromá Nemocnice Mělník letos v dubnu. Pacienti zde budou po zákroku hospitalizováni velmi krátce, domů odejdou nejdéle do 24 hodin. Nabízené služby chceme ještě více zkvalitnit. Jednodenní péče ve vhodných případech bude pro naše pacienty mnohem příjemnější než klasické hospitalizace, sdělil ředitel Nemocnice Mělník MUDr.Tomáš Jedlička.

Nové oddělení, které vznikne v budově polikliniky nemocnice, bude tvořit operační sál a část s pěti lůžky. Jednodenní chirurgie mělnické nemocnice nabídne zpočátku výkony klasické chirurgie, urologie, ORL a dalších oborů. „Půjde o typy výkonů, které v pooperačním období nevedou většinou ke komplikacím,“ doplnil ředitel Jedlička. V případě komplikací v zařízení pacienti zůstanou.

Jednodenní operativu, kdy lékař pacienta v dohodnutý den odoperuje a do 24 hodin jde domů, už v nemocnici běží od roku 2008. Nyní ale bude organizačně vyčleněno a bude se tak moci rozvíjet v plném rozsahu. „Ocení to zejména ti, kteří chtějí jít rychle zpět do práce,“ doplnil Tomáš Jedlička. Zdůraznil, že vznik nového oddělení jednodenní chirurgie přinese pacientům také další výhodu, a to snížení rizik nozokomiálních nákaz (onemocnění, která vznikají v příčinné souvislosti s hospitalizací pacientů v nemocničním zařízení).

V novém režimu lékaři zvládnou odoperovat mnohem více pacientů, jejichž poptávka po jednodenní péči roste. „Lidé dnes už nechtějí jednoduše ležet v nemocnici,“ poznamenal primář chirurgického oddělení mělnické nemocnice Jan Roháč. V moderní medicíně přibývá podle něho stále více výkonů, které lze provádět právě bez hospitalizace.

Půjde o miniinvazivní postupy a laparoskopické typy operací. V seznamu výkonů, které se budou v Nemocnici Mělník provádět při jednodenní hospitalizaci, bude například operace křečových žil, kýly, slepého střeva kvůli chronické apendicitidě nebo hemeroidů. „Budeme dělat i laparoskopické nekomplikované operace žlučníků, drobné urologické výkony nebo drobné výkony u žen na prsu, jako je třeba odstranění fibromu neboli nezhoubného nádoru,“ doplnil Roháč.

Větší rozvoj jednodenní chirurgie umožňuje od letošního roku změna úhradového mechanismu a přístup zdravotních pojišťoven, které tlačí na rušení nadbytečných lůžek akutní péče mimo jiné i z důvodu dlouhodobého snižování ošetřovací doby. Jednodenní hospitalizace a ambulantní péče je pro pojišťovny levnější. V současné době mohou nemocnice poskytovat jednodenní péči v šesti odbornostech.

www.melnicek.cz