Kino Sokol nebude mít co promítat

Mělnické kino Sokol má na kahánku. Město musí rychle hledat řešení. Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše Sokol stejně jako všechna česká kina, která nejsou digitální, nebude mít už na jaře co promítat.

„Největší distributor filmů Hollywood ukončí v letošním roce výrobu 35mm kopií. Termínem ukončení jejich distribuce v České republice je už březen,“ připomněl Mikeš a doplnil, že náklady na kopie a jejich distribuci jsou vysoké a distribučním společnostem se to nevyplácí.

Podle posledních odhadů to bude znamenat zánik nejméně poloviny stávajících šesti set českých maloformátových kin. A mezi ně patří i mělnický Sokol.

Jejich majitelé nebo města, kde se kina nacházejí, musejí dospět k rozhodnutí ještě před 13. lednem, kdy lze žádat o dotaci z fondu kinematografie až šest set tisíc korun.

Majitelem a provozovatelem mělnického kina v Tyršově ulici, kde sledovaly filmy celé generace diváků, je tělovýchovná jednota Sokol. A návštěvnost podle Mikeše v posledních pěti letech klesá.

Zatím není jasné, zda a v jaké míře se město do řešení problému vloží. Zastupitelé by o tom měli jednat na zasedání 9. ledna 2012.

Ve hře bude pravděpodobně zachování kina Sokol, jeho digitalizace a využívání dalších prostor v jeho sídle, které mohou sloužit kultuře, nebo digitalizace kinokavárny v Masarykově kulturním domě, jehož majitelem je město. Poslední možností je pak zánik kina.

zdroj: Mělnický deník