Kvůli chřipce ve Středočeském kraji letos zatím zemřelo 11 lidí

Ve Středočeském kraji v uplynulém týdnu podlehli chřipce dva lidé. Od začátku roku si chřipka v regionu vyžádala 11 obětí. Počet stonajících se však v uplynulém týdnu snížil o 14,3 procenta na 1316 nemocných na 100.000 obyvatel. Letošní chřipková epidemie tak ustupuje. ČTK to řekl vedoucí epidemiologického oddělení krajské hygienické stanice Zdeněk Šmerhovský. 

Počet respiračních chorob v uplynulé týdnu významně klesl ve všech věkových kategoriích. Počet onemocnění podobných chřipce klesl dokonce o 30,3 procenta na 159 případů. "Myslím si, že jsme nezadržitelně v sestupné fázi chřipkové epidemie v letošním roce," uvedl Šmerhovský. 

Hranice pro vyhlášení epidemie v kraji se pohybuje mezi 1600 a 1700 nemocnými na 100.000 obyvatel. Její vyhlášení se odvíjí například podle závažnosti onemocnění nebo rychlosti šíření virů. Největší nemocnost je podle aktuálních údajů hygieniků na Příbramsku, kde zaznamenali 2442 nemocných na 100.000 obyvatel. Hranici epidemie ještě mírně překračuje Rakovnicko, v ostatních regionech je nemocných méně. 
    
Zákazy návštěv v kraji podle Šmerhovského platí v ústavu sociální péče v Kouřimi na Kolínsku a domovech pro seniory v Dolním Cetně na Mladoboleslavsku a Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku. Kvůli chřipce byla v týdnu uzavřena jedna škola na Benešovsku, dvě v Kladně, Mělníku a tři školní zařízení na Mladoboleslavsku. 
 
zdroj: ČTK