Kvůli exekuci nemá Hostín u Vojkovic od pondělí přístup k účtu

Hrozba exekuce nad Hostínem u Vojkovic za nesplacenou kanalizaci se naplnila. V červenci začaly platit dva exekuční výměry a od pondělí má obec zablokovaný bankovní účet. Za stavbu kanalizace zahájenou v roce 2009 dluží dodavateli osm milionů korun. Zadlužená vesnice s třemi sty obyvateli může přijít o školu, pozemky i hřbitov. Naštěstí vrátit dotaci a platit sankce 26 milionů korun nakonec nemusí, řekl ČTK starosta Luboš Líbal.

Stavba kanalizace a čistírny odpadních vod za 40 milionů Kč začala v roce 2009. Akci financovala obec, dotace od ministerstva zemědělství i bankovní úvěr. Bohužel předchozí vedení obce po první etapě stavby, kdy dlužilo 2,5 milionu, si dalších pět milionů na druhou etapu půjčilo, uvedl Líbal. K dluhu osm milionů věřiteli navíc přibyla povinnost vrátit státu dotaci 13 milionů korun za nedodržení termínů stavby a stejná částka coby penále.

Starosta, původem z Prahy, v minulosti hledal finanční pomoc i v samosprávách okolních měst, ale bez výsledku. Na konci června po jeho osobním jednání s ministrem zemědělství Petrem Bendlem (ODS) přišel od Generálního finančního ředitelství dopis, který tuto povinnost zrušil.
 
"Přesto, že s věřitelem jednáme a s lednovým odvoláním proti exekuci jsme uspěli, další dva výměry v červenci přišly. Na účtu nemáme ani korunu," řekl Líbal.
 
Situace paralyzuje i dění ve vesnici. "Co my můžeme dělat? Já jako elektrikář, když něco tady vypadne, tak to uděláme všechno zadarmo. Svépomocí si sekáme chodníky, uklízí se ve škole, na hřišti jenom za dobré slovo. Vyhrožují, že vypnou i veřejné osvětlení, aby se šetřilo. Nejsou peníze na nic, starosta lítá, shání, no snaží se," popsal situaci obyvatel senior Josef.
 
Naděje se podle starosty rýsuje v plánovaném vložení zkolaudované kanalizace do mělnické společnosti VKM. Za to by Hostín měl získat až 3,5 milionu, o další peněžní pomoci jedná s Českou spořitelnou. Známé a úspěšné pěstování chřestu v okolí obci zisky nepřináší, pole jsou soukromá.
 
Své zkušenosti s exekutory má ve Středočeském kraji i Velký Osek kvůli dluhu osm milionů korun při přípravě rychlobruslařské dráhy nebo Dobříš za pochybení při stavebním povolení v Západní ulici.
 
zdroj: ČTK