Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Lázně na pojišťovnu budou od dubna zase na čtyři týdny

21. 02 2014 | Léčení v lázních na pojišťovnu se od dubna prodlouží na čtyři týdny, lidé se závažným onemocněním budou jezdit do lázní častěji a dětem bude možné prodloužit čtyřtýdenní pobyt na neomezenou dobu i při opakovaných návštěvách lázní. Změna bude v indikačním seznamu, který vyjde ve Sbírce zákonů v březnu. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). 

Aktuální situaci v českém lázeňství se dnes věnoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který s Němečkem a zástupci zdravotních pojišťoven i lázní navštívil Poděbrady. Lázeňství nelze podle Sobotky redukovat jen do oblasti zlepšování zdravotního stavu obyvatel, má význam i pro turistický ruch. Je významným zaměstnavatelem v regionech, kde je jinak obtížné práci sehnat. 
    
Základní délka pobytů v lázních bude 28 dní například u nemocí oběhového, dýchacího a pohybového ústrojí, duševních poruch, kožních a gynekologických. U dětí bude možné prodloužit opakovaný pobyt v lázních bez omezení délky. "Týká se to například takových onemocnění, jako jsou dětské obrny, svalové dystrofie, astma a podobně," řekl Němeček, který plánuje v indikačním seznamu i další změny. 
    
Novela indikačního seznamu podle ministerstva zdravotnictví spolu s navýšením úhrad o 100 korun za pobyt dospělého pacienta za den a o 200 korun za pobyt dítěte napomůže stabilizaci segmentu lázeňství. 
    
Svaz léčebných lázní ČR podle jeho prezidenta Eduarda Bláhy bude mimo indikačního seznamu s ministerstvy a pojišťovnami jednat také o takzvaných edukačních pobytech pro pacienty po kardiochirurgických zákrocích a diabetiky. Ti se pomocí těchto pobytů učí se svou nemocí žít a adaptovat se na ni. "Máme příslib od pojišťoven, že bude možné najít řešení, jak těmto lidem pobyt v lázních nebo jakýsi léčebný balíček zajistit," řekl. 
    
Lázně se v předchozích třech letech dostaly do vážných ekonomických problémů, které způsobila omezení ve vyhlášce, již vydal tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Pobyty zkrátila a omezila i počty diagnóz, se kterými se mohlo jet do lázní na účet zdravotního pojištění. Nová vláda to chce podle dnešního společného prohlášení premiéra a ministra zdravotnictví napravit. 
    
Ještě v roce 2010 šly do lázeňství ze zdravotního pojištění tři miliardy korun, loni už jen 1,6 miliardy. Takový propad příjmů lázně vážně zasáhl, dvoje už zkrachovaly, v ostatních výrazně klesly počty klientů a začaly se omezovat počty zaměstnanců. 
    
Změna v indikačním seznamu znamená půl miliardy korun pro lázně navíc, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek ujistil, že VZP i všechny ostatní zdravotní pojišťovny s navýšením plateb za lázeňskou péči ve svých zdravotně pojistných plánech na letošní rok už počítají. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

BOZP nepodceňují velké zahraniční korporace. Čeští podnikatelé to většinou moc neřeší

BOZP nepodceňují velké zahraniční korporace. Čeští podnikatelé to většinou moc neřeší

Každý zaměstnavatel je povinen proškolit své zaměstnance v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Prověrka BOZP by pak měla být prováděna pravidelně - jednou do roka. Jaká je ale ...

Co dělat, když pejska trápí nadměrná plynatost?

Co dělat, když pejska trápí nadměrná plynatost?

Mezi časté a nepříliš příjemné projevy u psů je také jejich nadýmání/plynatost neboli flatulence. V častých případech vzniká, když zvíře příliš rychle konzumuje svoji potravu a do žaludku se mu ...

148 dětí a 139 rodičů ze 78 rodin na Mělnicku podpořili Dobří andělé. Pomáhat je potřeba i nadále.

148 dětí a 139 rodičů ze 78 rodin na Mělnicku podpořili Dobří andělé. Pomáhat je potřeba i nadále.

Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina ...

LIMITOVANÁ EDICE SODASTREAM LAHVÍ PRO PRAŽSKÉ QUADRIENNALE

LIMITOVANÁ EDICE SODASTREAM LAHVÍ PRO PRAŽSKÉ QUADRIENNALE

SodaStream, přední světový výrobce domácí perlivé vody, připravil pro Pražské Quadriennale 2019 (PQ 2019) limitovanou edici litrových lahví SodaStream. Jejich koupí získáte slevu na vstupné a ...

MNOHO SAMOŽIVITELŮ STŘEDNÍ TŘÍDY PROPADÁ CHUDOBĚ

MNOHO SAMOŽIVITELŮ STŘEDNÍ TŘÍDY PROPADÁ CHUDOBĚ

Téměř 100 000 rodičů samoživitelů ze střední třídy je ohroženo jevem zvaným „spirála snižující se životní úrovně“. Týká se to především těch, kteří z důvodu výše svých příjmů nemají možnost ...

.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO