Lázně na pojišťovnu budou od dubna zase na čtyři týdny

Léčení v lázních na pojišťovnu se od dubna prodlouží na čtyři týdny, lidé se závažným onemocněním budou jezdit do lázní častěji a dětem bude možné prodloužit čtyřtýdenní pobyt na neomezenou dobu i při opakovaných návštěvách lázní. Změna bude v indikačním seznamu, který vyjde ve Sbírce zákonů v březnu. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). 

Aktuální situaci v českém lázeňství se dnes věnoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který s Němečkem a zástupci zdravotních pojišťoven i lázní navštívil Poděbrady. Lázeňství nelze podle Sobotky redukovat jen do oblasti zlepšování zdravotního stavu obyvatel, má význam i pro turistický ruch. Je významným zaměstnavatelem v regionech, kde je jinak obtížné práci sehnat. 
    
Základní délka pobytů v lázních bude 28 dní například u nemocí oběhového, dýchacího a pohybového ústrojí, duševních poruch, kožních a gynekologických. U dětí bude možné prodloužit opakovaný pobyt v lázních bez omezení délky. "Týká se to například takových onemocnění, jako jsou dětské obrny, svalové dystrofie, astma a podobně," řekl Němeček, který plánuje v indikačním seznamu i další změny. 
    
Novela indikačního seznamu podle ministerstva zdravotnictví spolu s navýšením úhrad o 100 korun za pobyt dospělého pacienta za den a o 200 korun za pobyt dítěte napomůže stabilizaci segmentu lázeňství. 
    
Svaz léčebných lázní ČR podle jeho prezidenta Eduarda Bláhy bude mimo indikačního seznamu s ministerstvy a pojišťovnami jednat také o takzvaných edukačních pobytech pro pacienty po kardiochirurgických zákrocích a diabetiky. Ti se pomocí těchto pobytů učí se svou nemocí žít a adaptovat se na ni. "Máme příslib od pojišťoven, že bude možné najít řešení, jak těmto lidem pobyt v lázních nebo jakýsi léčebný balíček zajistit," řekl. 
    
Lázně se v předchozích třech letech dostaly do vážných ekonomických problémů, které způsobila omezení ve vyhlášce, již vydal tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Pobyty zkrátila a omezila i počty diagnóz, se kterými se mohlo jet do lázní na účet zdravotního pojištění. Nová vláda to chce podle dnešního společného prohlášení premiéra a ministra zdravotnictví napravit. 
    
Ještě v roce 2010 šly do lázeňství ze zdravotního pojištění tři miliardy korun, loni už jen 1,6 miliardy. Takový propad příjmů lázně vážně zasáhl, dvoje už zkrachovaly, v ostatních výrazně klesly počty klientů a začaly se omezovat počty zaměstnanců. 
    
Změna v indikačním seznamu znamená půl miliardy korun pro lázně navíc, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek ujistil, že VZP i všechny ostatní zdravotní pojišťovny s navýšením plateb za lázeňskou péči ve svých zdravotně pojistných plánech na letošní rok už počítají. 
 
zdroj: ČTK