Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Lidé jsou pro zrušení poplatků za psy, radnice nesouhlasí

5. 03 2012 | Poplatek za psy je nespravedlivý a těžko vymahatelný, vrdí senátor Jaroslav Kubera, podle něhož by měla města a vesnice poplatky za psy zrušit. Za kočky se prý také neplatí.

Senátor svým návrhem rozpoutal vlnu diskuzí, starostové jeho názor většinou nepodporují a pejskaři, kterým by ušetřil peníze, ho naopak vítají. Stejné je to i na Mělnicku.

„Mám malinkou čivavku a platím za ni patnáct stovek ročně, protože bydlíme v paneláku. To mi přijde opravdu trochu moc. Přitom nemáme v podstatě žádné výhody,“ řekla mělnická chovatelka, podle níž je ve městě nedostatek sáčků na psí výkaly. „Když jdeme ven, tak si musíme brát své pytlíky z domova,“ doplnila.

Podle mluvčí mělnické radnice Heleny Vavřinové není problémem počet rozmísťovaných sáčků po městě, ale to, že často ze stojanů mizejí veškeré zásoby.
Poplatek za psa je podle starosty města Mělníka Ctirada Mikeše sám o sobě nespravedlivý už proto, že je to daň za držení pouze jednoho druhu zvířete a nevztahuje se na další druhy zvířat chovaných ve městě. „Chov psů je ale problematický, protože vyvolává vícenáklady. Město musí mít útulek pro bezprizorní zvířata, ne všichni chovatelé navíc po svých psech uklízejí exkrementy z veřejných prostranství, což stojí město nemalé peníze,“ konstatoval mělnický starosta.
Podle něho by se mohla daň za držení psů ve městě zrušit, ale měla by být nahrazena jiným druhem zpoplatnění všech zvířat, která se pohybují na veřejných prostranstvích a znečišťují je.

Zavedení poplatku za chov koček ale Mikeš nevidí reálně. „Kočky chované v panelových domech se nevenčí na veřejných plochách a kočky v rodinných domech využívají široký prostor kolem jako lovecký revír, nelze tak vytvořit jejich smysluplnou evidenci. Navíc ve městě žijí desítky toulavých, zdivočelých koček,“ připomněl mělnický starosta.

Obyvatelé Mělníka za jednoho psa v rodinném domě platí pětistovku a v paneláku třikrát tolik. Každý další je pak vyjde o pětinu dráž. Převážnou částí vybraných poplatků město dotuje místní útulek pro opuštěná zvířata.

Kuberův návrh o zrušení poplatků za psy se nelíbí i řepínskému starostovi Jindřichu Urbánkovi. Ani na vesnici totiž podle něho po svých čtyřnohých mazlíčcích mnoho chovatelů neuklízí.

„Musí se o to pak postarat obec a zadarmo to není, takže nevidím důvod, proč by se měly tyto poplatky rušit,“ uvedl Urbánek a poznamenal, že v obci evidují skoro dvě stě psů. Za jediného psa tam chovatelé zaplatí stovku a za každého dalšího dvojnásobek. Myslivečtí psi se zkouškami jsou od poplatku osvobozeni.

„Peníze z poplatků používáme na nákup odpadkových košů a sáčků, které rozmisťujeme v ulicích, na výrobu známek a likvidaci exkrementů,“ vyjmenoval využití poplatků za psa starosta Řepína Jindřich Urbánek.

www.melnicky.denik.cz

Diskuse

Čtěte více

BOZP nepodceňují velké zahraniční korporace. Čeští podnikatelé to většinou moc neřeší

BOZP nepodceňují velké zahraniční korporace. Čeští podnikatelé to většinou moc neřeší

Každý zaměstnavatel je povinen proškolit své zaměstnance v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Prověrka BOZP by pak měla být prováděna pravidelně - jednou do roka. Jaká je ale ...

Co dělat, když pejska trápí nadměrná plynatost?

Co dělat, když pejska trápí nadměrná plynatost?

Mezi časté a nepříliš příjemné projevy u psů je také jejich nadýmání/plynatost neboli flatulence. V častých případech vzniká, když zvíře příliš rychle konzumuje svoji potravu a do žaludku se mu ...

148 dětí a 139 rodičů ze 78 rodin na Mělnicku podpořili Dobří andělé. Pomáhat je potřeba i nadále.

148 dětí a 139 rodičů ze 78 rodin na Mělnicku podpořili Dobří andělé. Pomáhat je potřeba i nadále.

Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina ...

LIMITOVANÁ EDICE SODASTREAM LAHVÍ PRO PRAŽSKÉ QUADRIENNALE

LIMITOVANÁ EDICE SODASTREAM LAHVÍ PRO PRAŽSKÉ QUADRIENNALE

SodaStream, přední světový výrobce domácí perlivé vody, připravil pro Pražské Quadriennale 2019 (PQ 2019) limitovanou edici litrových lahví SodaStream. Jejich koupí získáte slevu na vstupné a ...

MNOHO SAMOŽIVITELŮ STŘEDNÍ TŘÍDY PROPADÁ CHUDOBĚ

MNOHO SAMOŽIVITELŮ STŘEDNÍ TŘÍDY PROPADÁ CHUDOBĚ

Téměř 100 000 rodičů samoživitelů ze střední třídy je ohroženo jevem zvaným „spirála snižující se životní úrovně“. Týká se to především těch, kteří z důvodu výše svých příjmů nemají možnost ...

.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO