Lidé podepisují petici proti nevhodnému osvětlení na nám. Míru

Nespokojení mělničtí občané, kterým se nelíbí veřejné osvětlení instalované na nedávno revitalizovaném mělnickém nám. Míru, podepisují petici požadující dodržení původního schváleného projektu veřejného osvětlení.

Během rekonstrukce veřejného osvětlení náměstí došlo k zásahu do původního schváleného projektu a na náměstí byly osazeny jiné lampy pouličního osvětlení, než se původně počítalo. Část veřejnosti těmto lampám vytýká v petici to, že světla osazená na náměstí Míru neodpovídají schválenému projektu a není tak sjednocený design svítidel na nám. Míru se svítidly ve Svatováclavské ulici, kde revitalizace již úspěšně proběhla a požadují, aby bylo veřejné osvětlení v centru města sjednoceno zvláště tam, kde na sebe pohledově (v rámci proběhlé revitalizace) navazuje.

Občané také kritizují lampy jako esteticky nevhodné a nehodící se do historického centra města, protože použitá světla jsou svým designem průmyslová. Další výtky se týkají barvy světla, které osvětlení vydává - modré světlo na mnohé obyvatele působí technicky a studeně a vadí jim, že není sjednocena barva světla jednotlivých světelných zdrojů ve veřejném prostoru. V neposlední řadě autoři a signatáři petice poukazují na to, že uprostřed náměstí je tma, což nesplňuje estetické, funkční, ale i bezpečnostní požadavky kladené na moderní osvětlení.

Někteří opoziční zastupitelé města také upozorňují na to, že nové osvětlení neodpovídá vydanému stavebnímu povolení a schválenému projektu Regionálního operačního programu z fondů EU.

Petici je možné podepisovat i v Galerii ve věži (Pražská brána), v restauraci U Šatlavy, v kavárně Želví doupě, v restauraci U sv. Václava i jinde.

www.melnicek.cz