Mělnická hromadná doprava bude součástí integrovaného systému

Mělnická hromadná doprava bude součástí integrovaného systému ROPID, který organizuje i pražskou veřejnou dopravu. Nejpozději od září cestující budou jezdit městskou a meziměstskou dopravou na jednu jízdenku. Týká se to například spojů do Prahy. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (ČSSD). 

Podle optimistické varianty by k zapojení mělo dojít během června, nejpozději však během léta. "Měla by se mírně zahustit síť dopravy, finančně by to mělo přijít na srovnatelné náklady a zejména občanům dojíždějícím do Prahy by to mohlo ušetřit minimálně 600 korun měsíčně," uvedl starosta. Město o zapojení do systému začalo usilovat před třemi roky. 
    
Jízdné bude určeno podle jednotného pásmového tarifu. Lidé si už budou moci při nástupu do autobusu koupit jeden lístek, který bude platný v městské dopravě v Mělníku i Praze, a pak hlavně také na integrovaných meziměstských spojích. Zkrátí se také intervaly autobusů, ve špičce budou deset až patnáct minut, večer by měly jezdit v intervalech hodinových. Zavedeny budou i takzvané rychlé autobusy, které budou zastavovat jen na dvou či třech zastávkách. 
    
Do 17. března ještě dává město připomínky k návrhu řešení zapojení do systému. Mezi jeho podmínkami jsou mimo jiné zachování veškeré hromadné dopravy, která ve městě je, a doplnění autobusů projíždějících Mělníkem ze Štětí do integrovaných spojů (přestože je se v tomto případě jedná o linku z Ústeckého kraje). Vedení města se chce také domluvit i s okolními obcemi o společném financování linek mimo integrovanou dopravu, aby se zlepšila dopravní obslužnost celého území. 
    
O zapojení integrovaného systému jedná s ROPIDEM také například neratovická radnice. O integraci také usiluje už několik let Středočeský kraj. V únoru schválili pražští radní propojení pražské a středočeské veřejné dopravy. Kdy přesně ale k propojení dojde, zatím není jasné, město i kraj se musí domluvit na způsobu financování. 
    
ROPID neboli Regionální organizátor pražské integrované dopravy je příspěvkovou organizaci Hlavního města Prahy. Vznikl v roce 1993. Jejím účelem je vybudovat, organizovat a kontrolovat moderní integrovaný systém hromadné dopravy v hlavním městě Praze a jeho okolí. 
 
zdroj: ČTK