Mělník chystá vznik památníku a opravu židovského hřbitova

Mělník chystá vznik památníku obětem holokaustu a opravu židovského hřbitova. Oba projekty by měly být dokončeny příští rok na jaře a celkem budou stát zhruba šest milionů korun. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (ČSSD). 

Mělnický židovský hřbitov z 19. století patří k těm největším ve Středočeském kraji. Na opravu 168 židovských náhrobků bude město v polovině června žádat o dotaci. "Jsme ale připraveni do toho finančně vstoupit a uhradit i polovinu nákladů," řekl Mikeš. Náklady na rekonstrukci jednoho náhrobku činí zhruba 15.000 korun, k tomu bude třeba ještě přibližně půl milionu korun na oplocení pozemku. Dohromady by tak obnova hřbitova měla vyjít maximálně na čtyři miliony korun. 
    
Památník obětem holokaustu vznikne v mělnické Bezručově ulici na pozemku židovské obce. Jeho autorem je architekt Petr Císařovský. Práce by měly začít už na podzim. Sponzoři zaplatí přípravu projektu v hodnotě 300.000 korun, dva miliony dá město ze svého rozpočtu. "Snažíme se připomenout, že na tom místě byla nějaká komunita, která tragicky zanikla," řekl starosta. 
    
Jednoduchá stavba, uprostřed níž bude plastika ve tvaru Davidovy hvězdy s laserem vypálenými jmény obětí holokaustu, vznikne na místě bývalé synagogy, která byla zbourána v roce 1953. Před druhou světovou válku byla v Mělníku židovská komunita, válku přežil jen zlomek Židů z této oblasti. 
 
zdroj: ČTK