Mezinárodní hudební festival Jiřího Lobkowicze

Od 3. 9. do 10. 9. 2011 proběhne na nádvoří zámku 4. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Jiřího Lobkowicze. V minulosti zde žilo 23 českých princezen a královen. Je to tradiční příležitost setkání milovníků vážné hudby a vrcholná událost celého regionu.

V úvodním dni se můžeme těšit na zahajovací koncert Českého národního symfonického orchestru, který letos představí unikátní program „Slavnosti českého lidu“, skládající se z oslavných skladeb nejznámějších českých autorů, jako je Nedbalovo „Vinobraní“, Smetanův „Karneval“ a Janáčkovy „Lašské tance“. Festival každoročně představuje nové dirigenty. Tento rok je to Jiří Petrdlík, pod jehož taktovkou tento světoznámý orchestr vystoupí. Jedním z nejzajímavějších představení bude známá opera „Čarostřelec“ od Carla Marii von Webera. V hlavní roli se představí čínský zpěvák WeiLong Tao.

O den později milovníky operety potěší představení „Netopýr“ od Johanna Strausse ml. Dne 7. 9. 2011 v koncertním sále zámku Mělník Jaroslav Svěcený uvede svůj vrcholný barokní program „Slavné evropské housle“ v doprovodu cembala. Dne 8. 9. 2011 uvede Divadlo J.K. Tyla Plzeň slavnou operu Giacoma Pucciniho „Turandot“.

Závěrečný galakoncert, konající se 10. 9. 2011, a celý letošní 4. Mezinárodní hudební festival Jiřího Lobkowicze je věnován jedné z největších barytonových legend Tito Gobbimu. Tento koncert doprovodí opět Český národní symfonický orchestr a v nejslavnějších barytonových áriích se Vám představí Svatopluk Sem, který exceloval v loňském ročníku festivalu. Tento koncert povede dirigent Tomáš Brauner, který se stal v roce 2010 laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Athénách. Po koncertě bude následovat Zámecký ples s rautem. Festival se odehraje na nádvoří zámku Mělník s kapacitou 500 diváků, kromě koncertu Jaroslava Svěceného, který se bude konat v koncertním sále zámku. O přestávkách budou otevřeny vyhlášené zámecké sklepy, kde budou moci diváci degustovat vína knížete Lobkowicze. Otevřena bude po celou dobu i zámecká cukrárna, vinotéka a v okolních stáncích bude možnost ochutnávat speciality ze zámecké restaurace. V ceně vstupenky je zahrnuta i noční prohlídka zámku. Každé představení začíná v 19:00 hodin.

PROGRAM FESTIVALU 2011
3. 9. Slavnosti českého lidu, Zahajovací koncert Českého národního symfonického orchestru
5. 9. Carl Maria von Weber: "Čarostřelec", Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem
6. 9. Johann Strauss ml.: "Netopýr", Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem
7. 9. Houslový koncert Jaroslava Svěceného
8. 9. Giacomo Puccini: "Turandot", Divadlo J.K.Tyla Plzeň
10. 9. Legenda Tito Gobbi, Závěrečný galakoncert Českého národního symfonického orchestru a zámecký ples

http://www.lobkowicz-melnik.cz/