Muž hledal na sociálních sítích virtuální sex

Virtuální sex byl cílem muže, který si hledal malé kamarády mezi školáky na Mělnicku. Seděl u počítače a lovil na sociálních sítích. Teď ho za to čeká až pět let ve vězení.

Podle mělnického policejního mluvčího Václava Tichého čtyřiadvacetiletý muž z Prahy používal na internetu přezdívku. „S nezletilými navazoval loni v zimě kontakty právě na sociálních sítích, pak se je snažil přimět k virtuálnímu sexu," potvrdil policista.

Mělničtí kriminalisté vilného muže dopadli a stíhají ho za spáchání trestného činu ohrožování výchovy dítěte. Až do soudu zůstává na svobodě.
 
Sociální sítě jsou pro děti přitažlivé. Bývá pro ně snadné psát o svých zkušenostech i představách, o nichž by jinak při přímém setkání nemluvily. Zejména teenageři přitom navazují riskantní známosti i s neznámými lidmi, jejichž virtuální identita může být falešná.
 
Podle mělnické koordinátorky prevence kriminality Ireny Podivínské by rodiče měli s dětmi debatovat o všem, čemu se na internetu věnují. Měli by je učit chránit své soukromí, aby nikdy neznámým lidem nesvěřovaly své osobní údaje. „Ať vystupují pod obecnou přezdívkou, neuvádějí svá jména a příjmení, místa, kde bydlí nebo navštěvují školy a kroužky. Podle toho by je možný útočník mohl vystopovat," vysvětlila Irena Podivínská. 
 
Připomněla, že by děti měly umět blokovat konkrétní uživatele v komunikačních aplikacích. V případě potřeby je nezbytné obrátit se včas na jejich provozovatele.
 
Pokud mají děti k rodičům důvěru, svěří se jim ve chvíli, kdy mají potíže. „Rodiče by také měli své děti ujistit, že není jejich vina, když je někdo obtěžuje," poznamenala Irena Podivínská. 
 
Dospělí by také měli své děti stále vést k tomu, že skuteční kamarádi, které mají kolem sebe, jsou důležitější než kamarádi virtuální.