Na tři dny ovládlo Mělník tradiční vinobraní

Mělník patří po roce opět příznivcům vína a burčáku. Zvonění zvonů dnes odpoledne ohlásilo tradiční vinobraní, které potrvá až do neděle. Do města na soutoku Vltavy a Labe se podobně jako v minulosti sjely davy lidí.

"Návštěvnost bych zatím viděl podobnou jako při minulých ročnících. Je to standardní začátek, na jaký jsme zvyklí. Rozhodující bude dnešní večer a zejména sobota. Počasí by nám snad mělo být nakloněno," řekl ČTK za organizátory Zdeněk Koudelka. V loňském roce přijelo na slavnosti vína 22.500 dospělých návštěvníků.

Lidé mají i v letošním roce opět k dispozici nepřeberné množství stánků a několik hudebních scén - na náměstí Míru, Palackého náměstí či na prostranství před kulturním domem. Zkrátka nepřijdou ani milovníci divadla a žonglérských kousků, pro ně je vyhrazen prostor v Krombholcově ulici.
 
Hudebnímu publiku se představí mimo jiné Lešek Semelka, Chinaski, Vlasta Redl, Lenka Dusilová, Petra Janů nebo Pavol Hammel. Proti původnímu programu v sobotu nevystoupí Peter Nagy, nahradí ho skupina Support Lesbiens.
 
Kromě vína a burčáku návštěvníci holdují i pivu, vzhledem k prohibici ale musejí oželet tvrdý alkohol. "Kdo si to neodpustí, může jít do slabších likérů," uvedl Koudelka. Stánkaři si podle něj objednávají místa dlouho dopředu, a pokud tedy někdo počítal s tím, že bude prodávat i tvrdý alkohol, tak ho musel ze své nabídky vymazat. Na dodržování předpisů podle Koudelky organizátoři dohlížejí ve spolupráci s hygieniky a celníky.
 
Historie mělnického vinobraní sahá až do roku 1911, ale tradiční každoroční slavností se stalo až v posledních desetiletích. Nepřerušily je ani povodně v roce 2002, pouze musel být program zkrácen na jeden den.
 
zdroj: ČTK