Nápady na zařízení domova

Vytvořit inspirativní design svého domova, který udělá dojem, a ve kterém se nám bude příjemně bydlet, je něco, co chce od své nemovitosti většina z nás. Ať už plánujeme rekonstrukci celého domu, bytu nebo jen jeho části, vždy bychom měli pamatovat, že tam budeme trávit svůj volný čas. Proto je důležité si domov hezky zútulnit a doplnit jej o různé zajímavé detaily, které zaujmou a vytvoří atmosféru. Vyšperkovat interiér nemusí být vůbec složitá záležitost, stačí znát ty správné tipy. Jak na to?

Nemusíte se držet jedné barvy

Tradiční pojetí jednolité barvy nebo vzoru v celé místnosti je v dnešní době přežitek z dob minulých. Nejnovější trendy v interiérovém designu velí k experimentování. Nový nátěr je rychlý a relativně jednoduchý způsob, jak předělat své bydlení. Můžete například použít neutrální barvu pro tři stěny v obývacím pokoji a k nim vytvořit jednu akcentní stěnu pomocí poutavější barvy nebo divoké tapety, například s výraznými přírodními vzory. A pokud se vám zdají tapety příliš extravagantní, můžete zvolit třeba jen strukturovaný povrch či ornamenty ve stejném tónu

Zeleň v prostoru

„Přivedení přírody do našeho domova dodá nejen hloubku a charakter, ale má vliv také na naše duševní zdraví. Zelené rostliny dokážou každé místnosti dodat svěžest a barvu. Ať už je použijete v hliněných, kamenných nebo třeba skleněných květináčích, ujistěte se, že jsou na vhodném a viditelném místě, kde budou mít nejen dostatek světla, ale zároveň budou ozdobou místnosti. Rostliny nestojí mnoho peněz, ale jsou skvělým doplňkem, když chcete zvýšit atraktivitu vašeho interiéru,“ Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Osobní styl

Svou osobnost můžete v interiéru vyjádřit několika způsoby. Přidejte předměty, které jsou vám blízké, ať už jde o osobní fotografie, starožitnosti nebo rodinné dědictví. Ty budou sloužit jako bod zájmu pro vás i pro návštěvy. Vybrané kousky mohou pomoci nastavit také barevnou paletu designu interiéru celého domova, a navíc budou jeho ozdobou. Pokud chcete změnit styl interiéru, vybrat nové dekorace, ale máte nízký rozpočet, můžete nakupovat na bazarech, ve starožitnostech nebo na bleších trzích, kde můžete narazit na jedinečné kousky za dostupné ceny. Ty pak můžete s trochu zručnosti zrenovovat nebo upravit. U staršího nábytku často postačí třeba jen nové čalounění nebo nový nátěr a podobně.

Správný výběr podlahy udělá divy

Dnešní nabídka vzorků a materiálů pro podlahové plochy je pestrá. Od vinylu, laminátu až ke dřevu, v různých dekorech a provedeních, která umožňují téměř neomezený výběr. Ať už hledáte jakýkoliv vzor nebo texturu, zkuste zvolit podlahu, která mírně kontrastuje s vašimi stěnami, například o dva odstíny světlejší nebo tmavší. Nezapomeňte myslet také na vliv přirozeného i umělého světla v místnosti. Lakované a matné podlahy poskytují velmi odlišné efekty.

Pokud se rozhodnete pro podlahu s parketovým efektem, je vhodné umístit lamely rovnoběžně s dominantním světlem. Pokud je však váš pokoj dlouhý, můžete je umístit i podélně, rovnoběžně s delší stranou místnosti.

Zrcadlo jako stylový doplněk

„Zrcadlo se již neomezuje pouze na svou primární funkci, kterou je praktičnost, ale stále častěji plní také dekorativní funkci. Dobře umístěné zrcadlo dokáže prosvětlit místnost, opticky zvětšit prostor a vytvořit překvapivé optické efekty,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro a dodává: „Velkým trendem pro tento rok jsou zrcadla organických tvarů. Díky své originalitě a nevšednosti se tyto tvary stávají výrazným prvkem v interiéru, který zaujme.“

V současnosti můžeme na trhu sehnat nepřeberné množství stylů a zajímavých tvarů od klasického obdélníkového tvaru po výstřední ve výrazných rámech. Velmi oblíbené jsou ve vzdušných prostorách industriální zrcadla, které nejlépe vyniknou, když jsou v malých obdélnících umístěna nad sebou. V každém případě pamatujte, že čím větší zrcadlo, tím bude efekt výraznější.

Sezení v předsíni

Mít v předsíni místo na sezení je nejen praktické pro vyzouvání a nazouvání bot, ale také slouží jako dekorativní prvek. Pokud máte ve vstupu prostor, můžete použít lavici nebo pohovku, na kterou položíte měkké sametové polštáře. Jestliže jste limitováni prostorem, bohatě postačí pohodlná židle, taburet či sametové křeslo v atraktivní barvě. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv alternativu, určitě investujte do kvalitního kousku, který zaujme.

Výběr osvětlení

Vhodné osvětlení má vliv na atmosféru místnosti. Kvalita osvětlení přímo ovlivňuje i naši psychiku, má vliv na koncentraci, chuť k jídlu, náladu a mnoho dalšího. Přemýšlejte o tom, jaké činnosti se odehrávají v každé místnosti a podle toho zvolte klíčové prvky, které chcete zvýraznit. Zvažte styl, barevnou teplotu barev, něž se vrhnete na předělávání. Jasnější světla mohou způsobit, že se budete cítit bdělí a vzhůru, zatímco slabší a měkčí světla mohou být relaxační a navozující spánek. Promyslete, jaké úkoly můžete vykonávat v každé místnosti, kde vás bude světlo ovlivňovat. Vaření vyžaduje výraznější osvětlení, proto je užitečná kombinace jasných svítidel a osvětlení nad varnou deskou nebo ve skřínkách. Pro čtení je lepší svítidlo polohovatelné. Svou roli hrají také bodová světla, která mohou zvýraznit dekorace, zrcadla nebo obrazy v místnosti.