Pitný režim mimo domov levněji a zdravěji

Výlety do přírody, prodloužené víkendy na chalupě, poznávání nových míst..., oblíbené aktivity mimo domov bývají skvělou příležitostí nabourat stereotypní rutinu, ale zároveň i ne úplně zanedbatelnou položkou v rodinném rozpočtu. Proto vám nabízíme tipy, jak v době, kdy otáčíme každou korunu, ušetřit alespoň na pitném režimu.

Na chalupu

Typickým obrazem předvíkendových nákupů chalupářů bývají plné nákupní vozíky. Pokud jejich značnou část zabírají zejména lahve a plechovky s nápoji, je více než pravděpodobné, že zbytečně plýtváte energií i financemi. Pitný režim na celý víkend totiž můžete zajistit podstatně pohodlněji a levněji – s jediným výrobníkem perlivé vody. Litr kohoutkové vody naperlené pomocí potravinářského CO2 vás vyjde na 2,99 Kč, což je třikrát méně, než je průměrná cena sycené vody z obchodu. U ochucených limonád může být rozdíl ještě markantnější. A to zejména v případě, že čekáte větší společnost.

Když už SodaStream používáte doma, máte dvě možnosti – buď si pořídíte ještě jeden kus i na chalupu, nebo svůj domácí výrobník jednoduše přibalíte do kufru. Můžete si být jistí, že zabere méně místa než balíky nápojových PET lahví, pro které ještě po víkendu budete hledat žlutý kontejner.

Automatický přístroj SodaStream Spirit One Touch obsloužíte pomocí jediného tlačítka. Stačí si zvolit intenzitu perlivosti a chytrá elektronika už zbytek dokončí za vás. Čerstvě naperlená voda se dá použít i k ochucení nápojů dle vlastní chuti.

Cena: 2 790 Kč

Do auta i do vlaku

Pokud se chcete ekonomicky (a ekologicky) chovat i při cestování, je lepší na pitný režim myslet ještě před odchodem z domu. Nápoje na benzínkách, autobusových zastávkách nebo v jídelních vozech vás totiž vyjdou ještě dráž než v supermarketu. Nemluvě o tom, že skladování při vyšších teplotách jejich kvalitě nijak neprospěje. Vhodnějším řešením je připravit si vychlazenou vodu doma a do opakovaně použitelné lahve. Můžete ji zkombinovat i s neoprenovým obalem, který udrží teplotu nápoje déle a zároveň ho ochrání před slunečním zářením.

Sada 2 lahví Raspberry Fuse od SodaStream s objemem 1 litr má štíhlý design, který dobře padne do ruky. Všechny lahve této značky jsou vyrobené bez obsahu zdraví škodlivého BPA.

Cena: 299 Kč

TIP: Kolik vody je dost vody?

„Dospělý člověk potřebuje denně přibližně 0,5 litru tekutin na každých 15 kg hmotnosti. Dodržování pitného režimu je důležité i mimo domov, platí ale, že nic se nemá přehánět. Při fyzické aktivitě – například svižné chůzi nebo jízdě na kole – pijte menší množství (150–250 ml) každých patnáct minut. Pokud takováto aktivita nepřesáhne šedesát minut, není důvod pít slazené nápoje a doplňovat energii cukrem. Jestliže vás však čeká náročná túra, klidně si před cestou připravte tzv. elektrolytické nápoje, které jsou důležité pro správné fungování svalů,“ radí fitness trenér Petr Sedláček.

Do batohu i kabelky

Při výběru lahve na vodu, kterou chcete mít stále u sebe, se držte jednoduchého pravidla – méně je víc. Velké lahve a skleněné karafy proto nechte doma, na cesty jsou vhodnější lehčí lahve s menším objemem. Koneckonců, doplnit pitnou vodou si je můžete už kdekoli. K nejoblíbenějším materiálům patří plast a mezi nejkvalitnější plastové materiály zase Tritan. Svými vlastnostmi připomíná sklo – neabsorbuje pachy, nezežloutne, je velmi pružný a odolává i vysokým teplotám. Je UV rezistentní, a díky tomu zachovává delší trvanlivost nápojů.

Lahev SodaStream My Only Bottle má praktický objem 0,6 litru a její přenášení usnadňuje praktické poutko. Je vyrobena z vysoce odolného Tritanu bez BPA, který vydrží i extrémní zátěž a časté umývání v myčce nádobí. Hermetické víčko brání nechtěnému vytékání nápoje, a proto se nemusíte bát mokré tašky nebo kabelky.

Cena: 359 Kč