Podle čeho vybrat zahradní sekačku?

Výběr sekačky na trávu není zcela jednoduchou záležitostí. Aby váš nový pomocník správně plnil svou funkci řadu let, je třeba při jeho výběru zohlednit několik důležitých faktorů. Na co se při koupi nové sekačky zaměřit poradí expertsítě prodejen Hecht – specialista na zahradu, Petr Tichý.

Velikost sečené plochy

Základním faktorem pro výběr sekačky na trávu je velikost plochy, pro kterou bude určena. „Pro menší plochy zcela postačí elektrická sekačka. Výhodou těchto sekaček je nižší hmotnost, snazší manipulace, minimální nároky na údržbu a příznivější pořizovací cena i provozní náklady. Na větší plochy je vhodnější zvolit benzínovou sekačku. Tyto sekačky zpravidla mají vyšší výkon než sekačky elektrické, nejsou závislé na přívodu elektřiny, a navíc bývají vybaveny řadou vylepšení, které usnadní práci.

Pro sečení velké plochy nad cca 1200 m2 je nejvhodnější zvolit rider nebo zahradní traktor. Tyto stroje nabídnou nejen minimální námahu s maximálním pohodlím, ale také širší záběr, vyšší rychlost a objemnější koš než klasické sekačky,“ doporučuje expert sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu,Petr Tichý.

Podstatným rozdílem v komfortu práce na velké ploše může být také velikost sběrného koše na trávu nebo případně objem palivové nádrže u benzínového stroje – obojí předpokládá přerušení práce na nezbytnou dobu, a tím i celkové zpomalení.

Členitost sečené plochy

„Pro členité plochy s množstvím stromů, keřů, záhonů nebo jiných překážek je vhodnější zvolit benzínovou nebo akumulátorovou sekačku na trávu s menším záběrem, případně některou ze sekaček s otočnými koly,“ dodává expert sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu,Petr Tichý.

Svažitost sečené plochy

I mírný sklon pozemku anebo nerovnosti mohou tlačení sekačky, zvláště je-li těžší anebo má naplněný koš, značně znepříjemnit. Pro tyto plochy se vyplatí investovat do sekačky skvalitnímpojezdem. Pojezdem jsou opatřeny vybrané modely jak benzínových, tak akumulátorových i elektrických sekaček.Mezi špičkové výrobce pojezdů pro sekačky patří např. francouzská firma General Transmissions, také někdy označená zkratkou GT.

Výběr sekačky podle toho, jak často sečete

„Pokud sečete pravidelně, postačí vám sekačka s nižším krouticím momentem. Pro vyšší a hustější trávu a nepravidelné sečení jsou vhodné výkonnější benzínové modely s vysokým krouticím momentem, a to ideálně 10 Nm a více, ideálně s bočním výhozem – díky kterému vám odpadne časté vysypávání koše. Bohužel však posečená plocha pak nemůže plnit reprezentativní funkci. Pokud chcete trávu použít na sušení, musíte zvolit lištovou sekačku nebo ještě lépe bubnovou sekačku. Kromě extra velkého záběru, vhodného na větší plochy, nedochází k rozemletí trávy, a tak je na seno přímo ideální,“ říká expert sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu, Petr Tichý.

TIP: Pro časté a pravidelné sečení využijete sekačku s funkcí mulčování – při kterém je tráva rozsekána na drť a vrácena zpět ke kořínkům jako přírodní hnojivo. Pokud však tuto funkci chcete používat pro udržovaný trávník, musíte sekat více než jednou týdně a doporučujeme si zakoupit speciální pouze mulčovací sekačku.

Fyzická dispozice obsluhy

Pokud se předpokládá, že sekačku bude obsluhovat fyzicky méně zdatná osoba, je na místě zvolit stroj s co nejsnazší obsluhou. Tento požadavek splňuje např. elektrická či akumulátorová sekačka nebo benzínová s elektrickým startérem, kde je třeba ke spuštění motoru pouze stisknout spínací tlačítko. Vhodné je také posoudit objem koše na trávu – čím je koš větší, tím je pak namáhavější manipulace s ním při jeho naplnění.

Možnosti uskladnění

„Pokud máte omezenou možnost skladovacích prostor, zaměřte se při výběru na stroje na ty, které nabízejí možnost snadného složení rukojetí do skladovací polohy,“ uzavírá Petr Tichý, expert sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

TIPY na sekačky:

HECHT 1638 R – elektrická sekačka

Elektrická sekačka bez pojezdu s motorem o příkonu 1600 W a vysokým točivým momentem. Při záběru 38 cm je tato sekačka vhodná pro sečení ploch do velikosti 750 m2. Výška zdvihu je snadno nastavitelná pomocí jedné páky v rozmezí 25–65 mm. Elektrický motor se snadno startuje a sekačka celkově vyžaduje pouze minimální údržbu. Navíc je poměrně lehká, váží pouhých 13 kg. Starší osoby a ženy tak nebudou mít problémy s jejím užíváním. Samozřejmostí jsou bezpečnostní prvky jako bezpečnostní spínač či odlehčovač pnutí přívodního kabelu. Rukojeť je navíc polstrovaná a práce je tak ještě pohodlnější. Sekačku je možné snadno složit a pomocí madel ji přenést na požadované místo. Dodávaný koš je celoplastový o objemu 45 l. K dostání za 2490 Kč na www.hecht.cz  a v kamenných prodejnách HECHT – specialista na zahradu .

HECHT 551 SX – benzínová sekačka

Výkonná sekačka s benzínovým motorem HECHT OHV o obsahu 173 cm3 a 9,5 Nm točivým momentem. Díky pojezdu je práce se sekačkou snadná. Sekačka je vybavena centrálním nastavením výšky zdvihu od 25 do 75 mm pomocí šikovné páky na pravé zadní straně sekačky. Patentovaný dezén kol zajišťuje dokonalou trakci, aniž by ve vzorku kola ulpívala posekaná tráva nebo nečistoty. Koš z odolné textilie umožňuje dokonalé naplnění a má objem 70 l. K dostání za 6490 Kč na www.hecht.cz  a v kamenných prodejnách HECHT – specialista na zahradu .

HECHT 5046 5in1 – accu sekačka s pojezdem

Akumulátorová sekačka s pojezdem. Maximální doba práce na jedno nabití je až 80 minut, což by mělo postačit na posečení až 600 m2 plochy pravidelně udržovaného trávníku. Sekačka v sobě snoubí výhody elektrického motoru, který neprodukuje žádné emise, je tichý a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, s výhodami sekaček se spalovacím motorem, které jsou nezávislé na zdroji energie. Není tedy třeba složitě připravovat přívodní kabely a tahat je za sekačkou nebo startovat složitý spalovací motor. Stačí jen zasunout nabitý akumulátor a sekačka je připravena. Sekačka má dva sloty na akumulátory – a lze přikoupit i více akumulátorů pro sečení větších pozemků než 600 m2.Sekačku je možné provozovat i s jedním akumulátorem, zatímco se druhý nabíjí. Díky velice snadnému ovládání a údržbě omezující se prakticky jen na nabíjení akumulátoru a pravidelné broušení nože je sekačka vhodná i pro seniory. K dostání za 7790 Kč na www.hecht.cz  a kamenných prodejnách HECHT – specialista na zahradu . Sekačka je součástí akumulátorového programu HECHT 5040 , kde je jeden typ akumulátoru kompatibilní s velkou řadou 25 zahradních strojů Hecht.