Potyčky mezi radikály a odpůrci doprovázely manifestaci v Kralupech

Zhruba 150 pravicových radikálů se dnes sjelo na osmý ročník Svatováclavské manifestace do Kralup nad Vltavou. V centru města se střetli se svými odpůrci, kterých bylo zhruba 300. Oba tábory od sebe odděloval potok, na místě zasahovalo také několik desítek policejních těžkooděnců. Vzduchem létaly podle zpravodaje ČTK skleněné lahve, ozývaly se výbuchy petard. Nikdo z účastníků patrně zraněn nebyl. Po hodině pochod bez dalších incidentů skočil uprostřed jednoho z kralupských sídlišť.

Svatováclavskou manifestaci pořádají nacionalisté. Těsně po 14:00 vyrazili za doprovodu policie od nádraží do centra města a dále po mostě přes Vltavu na sídliště. Právě v okamžiku, kdy průvod odbočil k mostu, začaly z tábora jejich odpůrců na protějším břehu potoka létat skleněné láhve, jablka a podle očitých svědků i sáčky s výkaly. Policie po chvíli útočníky rozehnala.

Za potokem se konal happening s hudební produkcí, na zábradlích visela hesla podepsaná hnutím Antifa a na chodnících, mostě i domech byly vidět nejrůznější nápisy nesouhlasící s konáním pochodu neonacistů. Účastníky happeningu na přístupových ulicích od radikálů oddělovaly zástupy těžkooděnců i policistů na koních. Nad městem po celou dobu létal policejní vrtulník.
 
Neonacisté cestou na sídliště provolávali různá hesla, například "Svobodu, svobodu!", "Nic než národ!" nebo "Multikulti nechceme!". Uprostřed městské části Sídliště pak před 15:00 pochod oficiálně skončil projevem jednoho z aktérů. Policie na návrat radikálů k nádraží dohlédla. I přes snahu skupinky maskovaných mladých lidí vyvolat u mostu znovu konflikt s pravicovými radikály se akce obešla bez dalších problémů.
 
Až do loňského roku se manifestace pravicových radikálů na svátek svatého Václava konaly v Kladně. První se uskutečnila v roce 2005.
 
zdroj: ČTK