Povodně roku 2002 připomíná v Mělníku čedičový sloup

Katastrofální záplavy v roce 2002, které v České republice způsobily škody za 73 miliard korun, připomíná v Mělníku pamětní kámen. Deset let od kulminace hladiny jej v kdysi zaplavené čtvrti Mlazice odhalilo tehdejší i současné vedení města. Mělnicko ležící na soutoku dvou největších českých řek Vltavy a Labe tehdy patřilo mezi nejvíce postižené regiony.

Město vybralo čedičový sloup pro jeho trvanlivost. Podle starosty Ctirada Mikeše (ČSSD) má být připomínkou události pro všechny budoucí generace. Kovová cedulka krom erbu města pouze nese faktický záznam o datu, výšce hladiny a průtoku vody. Kamenný blok zasazený do trávy v Sadech Antonína Junka ční přesně do maximální výše hladiny 10,66 metru.

Živel v srpnu 2002 ve Středočeském kraji napáchal škody za 14,3 miliardy korun a vyžádal si životy pěti lidí. V kraji bylo evakuováno 17.000 lidí, z toho 12.000 na Mělnicku. V Mělníku voda zaplavila 390 domů, v nichž bydlelo 1355 lidí. Demoliční výměr postihl 35 budov. Hladina řeky kulminovala 15. srpna 2002 ve 13:00, průtok byl 5050 metrů krychlových za sekundu.
 
Bývalá starostka Mělníka Zuzana Lišková ve vzpomínkách na katastrofu ocenila zejména solidárnost obyvatel a ochotu pomoci druhým. "Všichni byli hrozně hodní a všichni se snažili úplně maximálně od poslední babičky, která přinesla jednu balenou vodu, až po firmu, která přišla a bouchla penězi nebo rovnou vše zajistila," řekla.
 
Před stoletou vodou by Mělník od léta příštího roku měla ochránit téměř čtyřkilometrová protipovodňová hráz za 545 milionů. Na pravém břehu Labe vzniká systém 3,2 kilometru zdí a hrází s pěti set metry mobilních stěn. Kombinace sypané a betonové hráze ochrání mělnický přístav, sypané hráze čtvrti Pšovka a Mlazice a mobilních stěny Vinařství Lobkowicz. Výstavba každé části potrvá zhruba půl roku, dnes je hotova téměř polovina prací, uvedl Mikeš.
 
Mělník má stavbu převzít až k roku 2018, což by mělo přinést městu úsporu za nezbytnou údržbu asi 600.000 Kč ročně. Investorem stavby je Povodí Labe, podíl Mělníka na investici činí 16,1 milionu korun.
 
Stát do protipovodňových staveb investoval v posledních 15 letech přibližně 20 miliard korun, do konce příštího roku to má být 25 miliard. S dotacemi z ministerstva zemědělství bylo od roku 1999 zatím vybudováno více než 800 protipovodňových staveb za 12 miliard korun. Další etapy výstavby až do roku 2027 nyní připravuje vláda.
 
zdroj: ČTK