Příčina úmrtí dvou českých turistek v Egyptě není stále objasněna

České ministerstvo zahraničí stále nezná příčinu úmrtí dvou českých turistek, matky a dcery, v egyptském letovisku Hurgada. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Johana Grohová. Spekuluje se, že obě zemřely například na otravu jídlem. Český lékař, který do Egypta odcestoval, aby dohlédnul na preventivní vyšetření klientů cestovní kanceláře Blue Style, s níž postižená rodina vycestovala, dnes svou misi končí a vrací se do Česka.

"Nemám zatím žádný výsledek," řekla Grohová o postupu policejního vyšetřování, které vedou Egypťané. Pitvy zesnulých byly v nemocnici v Hurgadě podle mluvčí Černínského paláce naplánovány na středu, prozatím ale nemá zprávu, zda se tak skutečně stalo a kdy bude možné očekávat první výsledky. Ženy zemřely v hotelovém pokoji v noci na úterý.
 
Soukromou hurgadskou nemocnici mezitím opustil otec postižené rodiny, který byl v úterý hospitalizován. Podle dostupných informací bydlí v hotelu Titanic Palace, kde se neštěstí událo.
 
"Mužův návrat (do Česka) závisí na vyšetřování policie. Není jasné, kdy se bude moci vrátit," uvedla Grohová.
 
Některá česká média spekulují, že na soukromé klinice se muž zotavoval z prodělaného šoku po smrti manželky a dcery a ne z možné otravy, jak se tisk původně domníval. Objevily se také nepotvrzené náznaky například ve výpovědi egyptského nemocničního lékaře, že případ může mít kriminální pozadí.
 
Lékař Petr Kolouch, jehož do Hurgady z Česka vyslala ERV Evropská pojišťovna, jejíž služby Blue Style využívá, dnes v tomto letovisku působí posledním dnem. Zájem o preventivní zdravotní prohlídky je totiž malý. Místní doktor, který je za asistence slovensky hovořící sestry provádí, vyšetřil od úterý 25 lidí z celkových zhruba 170 klientů Blue Style v hotelu Titanic Palace. Zájemci naposledy navštívili lékaře ve středu dopoledne.
 
"Naše část mise je víceméně ukončená, takže budeme dnes odpoledne končit," řekl Kolouch. Odletět by měl ještě dnes večer. "Tady se vůbec nic neděje. Rozhodně se nejedná o epidemii a žádné plošné porušení hygienických předpisů nebo něčeho, co by hotel zasahovalo. Situace je naprosto klidná."
 
Autor: ČTK