Protipovodňová hráz u Zálezlic je hotová, voda už obci nehrozí

Obyvatelé Zálezlic na Mělnicku, které v červnu opět postihly ničivé záplavy, se již nemusí velké vody obávat. Stavba protipovodňové hráze je po technické stránce dokončena, nyní se dokončují povrchy a estetické záležitosti, řekl dnes ČTK starosta Zálezlic Jiří Čížek. Oficiální dokončení stavby je naplánováno na konec listopadu, slavnostní zamykání obce před velkou vodou proběhne 11. prosince. 

"Velké vody se už bát nemusíme, protože hráz je po technické stránce hotová. Dolaďují se jen detaily, jako přejezdy přes hráz, asfalty, povrchy a estetické věci," řekl ČTK Čížek. Slavnostní zamykání Zálezlic před velkou vodou by mělo proběhnout 11. prosince.
    
Investorem stavby bylo Povodí Labe, náklady se pohybují kolem 47 milionů korun. Protipovodňový val se skládá ze dvou téměř vzájemně kolmých hrází, které jsou přes 1500 metrů dlouhé a zhruba čtyři metry vysoké. 
    
Zálezlice byly poničeny i při povodních v roce 2002. Tenkrát v obci spadlo 121 domů a hospodářských stavení. Voda kromě toho poničila rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, čistírnu odpadních vod, vodovod a fotbalový stadion. Škody se vyšplhaly přes 200 milionů korun. Od té doby se obec v podstatě celá obnovila a počet jejích obyvatel stoupl. 
    
Letošní povodeň zasáhla Zálezlice v době, kdy ještě hráz nebyla dostavěná, a proto se voda opět dostala do obce. Tento rok tam byly škody vyčísleny na zhruba 50 milionů korun, což je desetinásobek jejich ročního rozpočtu. Nová hráz má obec ochránit před velkou vodou do úrovně roku 2002. 
    
Opravy vrcholí také v zálezlické části Kozárovice. První etapu prací, které zahrnovaly výměnu nevyhovujícího materiálu, navýšení a zpevnění hráze, už Povodí Vltavy dokončilo. Poslední fáze oprav by měla být dokončena do jara příštího roku. 
 
zdroj: ČTK