Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

SEBEPÉČE – UŽITEČNÝ NÁSTROJ NA CESTĚ ZA KARIÉROU.

25. 03 2019 | Žijeme v náročném světě, musíme se neustále vypořádávat s úkoly a požadavky, které na nás neklade jen okolí, ale i my sami. Někdy stačí už jen krůček a náš běh končí třeba syndromem vyhoření. Jak se o sebe správně starat, aby nám nedošel dech a energie?

Dana Hlaváčková se sebepéči věnuje už mnoho let. Stará se třeba o záchranáře, kteří pracují pod obrovským stresem.  Setkat se s ní můžete na Mentoringovém dni 30.března v rámci konference Equal Pay Day. https://www.equalpayday.cz/mentors/dana-hlavackova/

Všechny informace najdete na www.mentorky.cz. My vám teď s touto zajímavou ženou přinášíme následující rozhovor. 

Jak se stalo, že jste se jako lékařka záchranné služby začala věnovat problematice vlivu sebepéče na kariérní a profesionální život?

Mou základní profesí je medicína, jsem především lékařkou, ale můj profesionální život se odehrával snad na všech úrovních řízení a managementu ve zdravotnictví. Od sekundární lékařky po primářku oddělení, přes ředitelku okresní záchranné služby, náměstkyni krajské záchranky až k postu ředitelky odboru na ministerstvu zdravotnictví. To vše jako správně našlápnutá kariéra až do chvíle, než jsem zjistila, že i přes všechny úspěchy v práci a spoustu dalších aktivit v soukromém životě, mi stejně dochází energie, esprit a chuť pokračovat stejnou cestou. A tak jsem se začala zajímat o to, jak a proč k tomuto mému rozpoložení došlo. Viděla jsem kolem sebe spoustu žen (nejenom), velmi úspěšných, o sebe pečujících, stále se vzdělávajících, které se po určité době dostávaly do stejné životní nerovnováhy jako já.  Studiem sociologie, politologie a psychologie jsem zkoumala společenské příčiny, odhalila jsem skutečně spoustu souvislostí, ale nakonec mne jako blesk z čistého nebe oslovilo setkání s RNDr. Květou Paluskovou, úžasnou dámou, která do Čech přinesla novou biodynamickou metodu bodyterapie. Prostřednictvím dalšího vzdělávání, výcviku a praktické aplikace metod tohoto psychoterapeutického směru jsem objevila nový rozměr přístupu k sebepéči na cestě k budování kariéry. 

Většina žen – manažerek nebo podnikatelek považuje za samozřejmé, že o sebe musí pečovat, musí pracovat na svém celkovém zjevu. Čím je biodynamická metoda sebepéče jiná?

Všechny aktivity určené k péči o psychické a fyzické zdraví by měly u každého být vybírány a aplikovány individuálně. Každá žena, která si buduje kariéru, má možnost nejenom poslouchat svou hlavu/rozum (musím cvičit, musím se namalovat, musím na jógu, musím na manikúru….).  Může se ale také „nacítit“ do vlastního těla a začít znovu vnímat jeho skutečné požadavky, odžité i neodžité a nevybité emoce (smutek, vztek, naštvanost, rozladění, ale také radost, lásku, okouzlení….), které se projevují uvnitř těla a to, jak na ně tělo reaguje. Teprve tehdy, když znovu začneme poslouchat své vlastní tělo a vyhovíme jeho potřebám (mohu plakat, mohu se bláznivě smát, chci tančit jen tak po ránu, chci kreslit….), a ve vhodný čas  jim vyhovíme, teprve pak dosáhneme ideální úrovně sebepéče a harmonie ve svém životě. Správný a komplexní způsob sebepéče při budování kariéry je tedy neustálé vyvážené rozhodování mezi „musím“ – „chci“ – „mohu“. 
 
Jaké jsou Vaše zkušenosti s touto metodou sebepéče?

Vlastní modifikace bodyterapie jsem začala aplikovat v péči o záchranáře a jejich blízké, konkrétně u Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Díky pochopení managementu záchranky, který v rámci firemní kultury rozvíjí péči o své zaměstnance, mám možnost již více než deset let sledovat výsledky tohoto způsobu sebepéče. Tato metoda, kombinovaná s některými dalšími alternativními přístupy ke zdraví, pomáhá  řešit následky posttraumatické stresové poruchy, předcházet syndromu vyhoření, snižovat nebo úplně vysadit léky proti úzkostí a depresi, nebo odstranit některé psychosomatické poruchy (ekzém, lupénka, bolestivé symptomy, srdeční, dýchací nebo trávicí potíže apod.)

Myslíte si, že profese záchranáře a manažerky nebo podnikatelky jsou si do značné míry podobné, a že Vámi aplikovaná metoda se hodí k rozvoji sebepéče i u zmíněných žen?

Biodynamické metody jsou aplikovatelné obecně nejenom při rozvoji kariéry, ale i u lidí, kteří tzv. somatizují kvůli akutnímu nebo chronickému stresu.  Stejně jako záchranářství, je i podnikatelská a manažerská profese charakteristická vysokými nároky na výkon, bez možnosti delší úlevy, a také závažnými následky v případě omylu. Výkon takové práce bývá spojen s velkou odpovědností a nasazením, někdy s pociťováním „poslání“ (např. projekty, strategické cíle apod.). V dnešní složité společenské realitě je těžké jít od úspěchu k úspěchu.  Syndrom vyhoření je tedy všudypřítomným důsledkem nerovnováhy mezi profesním očekáváním a realitou, mezi ideály a skutečností. Klíčovou složkou syndromu je emoční vyčerpanost, kognitivní vyčerpání a „opotřebení“ a často i celková únava. Zvlášť v poslední fázi syndromu vyhoření se vyskytují příznaky jako únava a pokles výkonu, deprese, úzkosti, pocit, že nic nestíhám, prokrastinace, poruchy paměti a soustředění, poruchy spánku, tělesné potíže (lupy, ekzém, psoriáza, vysoký krevní tlak, poruchy štítné žlázy, sexuality atp.), nespokojenost, neschopnost uvolnit se, tendence k návyku na psychoaktivní látky (alkohol, tabák…), snížení sebedůvěry a poruchy ve  vztazích. V rámci mentoringu „SEBEPÉČE – UŽITEČNÝ NÁSTROJ NA CESTĚ ZA KARIEROU“ chci všechny zájemkyně seznámit s metodami tohoto kombinovaného (racionálně, tělesně a psychicky orientovaného) a komplementárního (práce s pocity, emocemi, energií) přístupu k sebepéči. 

Jaké jsou hlavní principy a východiska tohoto biodynamického přístupu k péči o sebe?

Základním východiskem je tzv. biorelease přístup a jeho metody. Tento přístup vychází ze skutečnosti, že v našem fyzickém těle jsou uloženy všechny dosavadní emoční zkušenosti, často ve formě chronických napětí, která negativně omezují naši živost, proudění naší energie a dobrý životní pocit. Aplikací vhodných metod se organismus energeticky přeladí a rozproudí se v něm energie. V souladu s přesvědčením humanistické psychologie pracujeme s konceptem sebeúzdravných sil v člověku. Vhodné metody sebepéče uvedou do chodu tyto sebeúzdravné síly, které mohou nastavit novou rovnováhu fyzického, psychického, emočního, ale také sociálního potenciálu v organismu. 
 

Diskuse

Čtěte více

BOZP nepodceňují velké zahraniční korporace. Čeští podnikatelé to většinou moc neřeší

BOZP nepodceňují velké zahraniční korporace. Čeští podnikatelé to většinou moc neřeší

Každý zaměstnavatel je povinen proškolit své zaměstnance v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Prověrka BOZP by pak měla být prováděna pravidelně - jednou do roka. Jaká je ale ...

Co dělat, když pejska trápí nadměrná plynatost?

Co dělat, když pejska trápí nadměrná plynatost?

Mezi časté a nepříliš příjemné projevy u psů je také jejich nadýmání/plynatost neboli flatulence. V častých případech vzniká, když zvíře příliš rychle konzumuje svoji potravu a do žaludku se mu ...

148 dětí a 139 rodičů ze 78 rodin na Mělnicku podpořili Dobří andělé. Pomáhat je potřeba i nadále.

148 dětí a 139 rodičů ze 78 rodin na Mělnicku podpořili Dobří andělé. Pomáhat je potřeba i nadále.

Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina ...

LIMITOVANÁ EDICE SODASTREAM LAHVÍ PRO PRAŽSKÉ QUADRIENNALE

LIMITOVANÁ EDICE SODASTREAM LAHVÍ PRO PRAŽSKÉ QUADRIENNALE

SodaStream, přední světový výrobce domácí perlivé vody, připravil pro Pražské Quadriennale 2019 (PQ 2019) limitovanou edici litrových lahví SodaStream. Jejich koupí získáte slevu na vstupné a ...

MNOHO SAMOŽIVITELŮ STŘEDNÍ TŘÍDY PROPADÁ CHUDOBĚ

MNOHO SAMOŽIVITELŮ STŘEDNÍ TŘÍDY PROPADÁ CHUDOBĚ

Téměř 100 000 rodičů samoživitelů ze střední třídy je ohroženo jevem zvaným „spirála snižující se životní úrovně“. Týká se to především těch, kteří z důvodu výše svých příjmů nemají možnost ...

.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO