Slevy a akce čekají na zákazníky e-shopů ještě před Vánoci!

Vánoční sezona definitivně startuje, internetové obchody začínají doručovat první objednané dárky, klíčové období pro obchodníky je prostě tu. Než se ale dočkáme Štědrého dnu, neměli bychom si zapomenout do kalendáře poznamenat několik důležitých dní. Ty přinesou výhodné slevy pro zákazníky a zvýšené obraty pro obchodníky. Kdy nás letos čeká Den dopravy zdarma? Black Friday a Cyber Monday? A do kdy bychom měli dárky objednat tak, aby s jistotou dorazily pod vánoční stromek?  

Každoročně prvním z těchto speciálních dnů je Den dopravy zdarma. Akce, kterou již počtvrté zaštiťuje a podporuje nákupní portál Heureka.cz, se v loňském roce zúčastnilo více než 1 500 e-shopů. Letos se dopravy zdarma při nákupu nad 300 korun dočkají zákazníci během dvaceti čtyř hodin od úterý 15. listopadu 12:00 hodin. „Den dopravy zdarma patří mezi impulzy, které pomáhají odstartovat hlavní období vánočních nákupů na internetu. Jedná se o čtvrtý ročník a bude zajímavé sledovat, zda se do něj opět zapojí tak významný počet e-shopů,“ říká Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Ze Spojených států dorazila do Čech také značka Black Friday. Ta je v české e-komerci sice poměrně často využívána i v jiných termínech, než je tomu v USA, nicméně ten „pravý“ připadá na první pátek po Dni díkuvzdání. A to je letos 25. listopad. Právě v tomto termínu startují první slevové akce. Nakupující tak nemusí na slevy čekat až po Vánocích, první akční ceny je čekají ještě před začátkem prosince a mohou značně ulevit jejich peněžence. Na „Černý pátek“ plynule navazuje Cyber Monday – pondělí, které si pro slevy původně vyhradili internetové obchody ve Spojených státech a Velké Británii. Letos tedy připadá na 28. listopadu. „Termín Black Friday v České republice používají některé e-shopy nejen v předvánočním termínu, ale také během roku. V listopadu se však jedná o zlomový den, kdy začínají první výprodeje a současně jde do finále předvánoční nákupní horečka,“ doplňuje Vetyška.

A do kdy objednávat zboží on-line tak, aby dorazilo včas pod stromeček? „Letos vychází vánoční svátky z pohledu obchodníků a doručení zboží skvěle. U většiny e-shopů půjde zboží skladem objednávat až do 21. 12. U těch obchodů, které nabízí expresní dopravu či vyzvednutí na vlastních výdejnách či prodejnách, půjde jistě zakoupit zboží až do posledních chvil, tedy 23. či výjimečně také 24. prosince,“ říká Jan Vetyška a uzavírá: „Většina českých e-shopů v současnosti disponuje špičkově zvládnutou logistikou, přesto doporučuji zákazníkům objednávat vánoční zboží přece jen dříve. V letošním roce očekáváme enormní zájem o zboží z internetových obchodů, a proto by spotřebitelé neměli váhat. Při nákupu na poslední chvíli hrozí, že nejpopulárnější zboží již bude vyprodáno.“