Spolaně se daří snižovat emise rtuti o pětinu

Neratovická chemička Spolana, kterou ekologické sdružení Arnika označilo na základě veřejných dat o vypouštěných látkách za největšího znečišťovatele rakovinotvornými látkami v Česku, pracuje na snižování množství vypuštěné rtuti. Dobrovolně se k tomu zavázala minulý rok, ČTK to dnes řekla mluvčí Spolany Jitka Němečková. Letos emise vypuštěné rtuti do vzduchu klesly oproti loňsku podle Němečkové o dvacet procent na jednu tunu výrobní kapacity chloru. Za tři roky plánuje chemička uzavřít výrobu chloru amalgámovou elektrolýzou, rtuť pak nebude vypouštět vůbec. 

Rtuť podnik využívá při výrobě chloru a hydroxidu sodného. "Po ukončení činnosti amalgámové elektrolýzy, která v současnosti slouží k výrobě hydroxidu sodného a chloru, se emise rtuti eliminuje," uvedla Němečková. Mělo by k tomu dojít v roce 2017. 
    
Spolana podle mluvčí zavedla širokou škálu nejlepších dostupných technik snižujících dopad činností společnosti na životní prostředí. "Spolana v současné době jedná s Českým rybářským svazem a Ekocentrem Kralupy o spolupráci a v blízké době oznámí více podrobností o společných projektech," informovala Němečková. 
    
Množství škodlivin, které v loňském roce ohlásily české podniky do Integrovaného registru znečišťování (IRZ), se meziročně podstatně zvýšilo. Ekologické sdružení Arnika v pondělí konstatovalo, že vážný je stav u vypouštění látek, jež mohou mít vliv na vznik rakoviny, ve Středočeském kraji a na Vysočině. 
    
Úniky a přenosy nebezpečných látek loni nahlásilo 1655 podniků, meziročně jejich počet vzrostl o 35, a počet látek se zvýšil o další dvě na 61. Kromě středních Čech a Vysočiny dominují v osmnácti tabulkách znečišťovatelé z krajů Moravskoslezského i Ústeckého. 
 
zdroj: ČTK