Spory o mělnický útulek mohou stát radnici desítky tisíc korun

Změna provozovatele útulku pro opuštěná zvířata, kterou plánuje mělnická radnice, se od nového roku zatím neuskutečnila. Současný provozovatel podal odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Zařízení nyní pečuje o 70 psů a koček. Město změnou provozovatele mělo ušetřit desítky tisíc korun ročně, řekl ČTK starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). 

Mělnické sdružení ochránců zvířat útulek provozuje bezmála sedm let a služby ukončit nechce. "My jsme se odvolávali na základě toho, že výběrové řízení bylo vypsáno ne na provozovatele, ale na majetek se záměrem provozování, nebylo tedy vypsáno na provozovatele, ale na nájemce a ty dvě věci si odporují i mezi sebou," řekla Jaroslava Tichá. V útulku je nyní kolem 70 zvířat. Ročně se zařízení stará průměrně o 250 psů a 120 koček z Mělníka a okolí. 

Město podle Mikeše šlo v gesci zákona o obcích a řešilo situaci jako nájemní vztah. "Soutěžili jsme nájem prostoru, u něhož je současně plnění provozování. Oni napadli, že jsme měli postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Možné to je, ale my jsme nic neporušili, měli jsme to vyvěšené 60 dnů a zákon ukládá pouze 15," řekl. 
    
Město vybralo nejlevnějšího zájemce, společnost Dogpoint. Nyní se čeká na verdikt úřadu a nadále bude provozovat útulek stávající společnost. Pro radnici to znamená, že bude dál platit 560.000 místo 490.000 Kč Dogpointu. 
    
"Nám to plány samozřejmě zkomplikovalo, ale stále čekáme na řešení. V Praze jsme veškeré závazky ukončili s tím, že byl dohodnutý přesun," uvedla vedoucí útulku Dogpoint Michaela Zemánková. O odvolání se podle ní dozvěděli na poslední chvíli 28. prosince, tři dny před plánovaným přebráním zařízení. "Tři body odvolání jsou o tom, že nejme kvalifikovaní, jediný bod se týkal řízení, že neprobíhalo transparentně," dodala vedoucí šestičlenné společnosti zaregistrované 1. června 2011. 
 
zdroj: ČTK