Starosta Mělníka Ctirad Mikeš už není členem ČSSD

Starosta Mělníku Ctirad Mikeš už není členem ČSSD. Jeho členství zaniklo minulý pátek, v den registrace nezávislé kandidátky Mé město, v jejímž čele Mikeš stojí. K jejímu podání neměl souhlas místní organizace ČSSD. Jejím předsedou Mikeš není už od července, funkci po něm převzal Petr Patera. ČTK to řekl náměstek středočeského hejtmana Milan Němec, jenž je členem mělnické ČSSD. 

Původně měl být Mikeš v Mělníku lídrem sociálnědemokratické kandidátky a obhajovat tak funkci starosty. Na prvním místě kandidátky ho vystřídal právník Petr Kowanda. 
    
"Beru to jako přirozený proces, který nastal, a že po 17 letech byla ukončena jedna moje životní etapa," řekl ČTK Mikeš. Dodal, že zůstává přesvědčeným sociálním demokratem, ale nepotřebuje k tomu členství ve straně, která se takto nazývá. 
    
Mělnická ČSSD dala souhlas několika členům k tomu, aby kandidovali na nestranických kandidátkách, pokud v jejich obci nesestavila ČSSD svoji kandidátku. Mezi nimi je například současný starosta Veltrus Richard Kyselý. "Případně pokud by se některý z členů nevešel na naši kandidátku a měl by příležitost například na nějaké nezávislé, také bychom mu to povolili," uvedl Němec. Podle něho ale není podobný postup možný, pokud jde o lídra a zároveň předsedu místní organizace. 
    
Ctirad Mikeš je starostou Mělníka od roku 2010, kde ČSSD vládne v koalici s ODS, Radnicí 2010 a uskupením Mělničané. Na městském úřadu působí od roku 1997. Mezi lety 1991 až 2002 byl místopředsedou Ligy na ochranu zvířat. V roce 2004 byl na kandidátce ČSSD do Senátu a v roce 2010 do Poslanecké sněmovny. 
 
zdroj: ČTK