Středočeské domácnosti mají velký zájem o dotaci na výměnu kotlů

Zájem domácností ze středních Čech o dotaci na nízkoemisní kotle je vysoký, pravděpodobně se nedostane na všechny žadatele. Kraj se připravuje na 2. září, kdy začnou lidé na krajském úřadě osobně podávat žádosti. ČTK to řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD). 

"Zájem je enormní. Příjem žádostí spouštíme 2. září. Dostali jsme 20 milionů od státu, 20 milionů na to dal kraj," řekl ČTK Semerád. Příspěvek z takzvaných kotlíkových dotací bude činit zhruba 50 procent a jeho maximální výše bude 40.000 korun na výměnu jednoho kotle. Dotace je určena domácnostem ve Středočeském kraji, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízkoemisní plně automatické kotle na uhlí, biomasu nebo jejich kombinaci, či za kotel plynový. Domácnosti, které již plynový kotel mají, dotaci na nový nedostanou. 
    
Úředníci na krajském úřadě, kteří budou žádosti vyřizovat, jsou podle náměstka Semeráda na příval lidí připraveni. "Bude tam služba, která to bude mít na starost, budou tam také stany a lidé dostanou plný servis," dodal Semerád. 
    
Ve Středočeském kraji je podle výsledků sčítání lidí, domů a bytů z roku 2011 provozováno kolem 115.870 kotlů na tuhá paliva. Kraj patří mezi nejpostiženější tuzemské regiony, které trápí smog a podle některých odborníků je lokální vytápění hlavním znečišťovatelem ovzduší. Podobná podpora vznikla před více než rokem v Moravskoslezském kraji, kde se dotační program také setkal s velkým zájmem. 
 
zdroj: ČTK