Středočeský kraj chce podpořit deseti miliony ekologickou výchovu

Středočeský kraj chce podpořit zhruba deseti miliony korun ekologickou výchovu. Děti budou například sázet stromy a sledovat jejich růst nebo se seznamovat s chovem hospodářských zvířat. Návrh schválili krajští radní, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. 

Kraj podle ní přispěje na projekty, které jsou v souladu s krajskou koncepcí environmentálního vzdělávání na období 2011 až 2020. Z 64 přihlášených návrhů dali radní zelenou 38 projektům v celkové hodnotě 9,62 milionu korun. "Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o dlouhodobější projekty, bylo nutné provést krácení požadovaných peněz a pro rok 2013 byla z celkového objemu požadovaných peněz stanovena finanční podpora ve výši 3,121.514 Kč," upřesnil hejtman Josef Řihák (ČSSD). 
    
Podle krajského náměstka pro životní prostředí Marka Semeráda (ČSSD) by téměř desetimilionová podpora měla být vyplacena. Nelze to ovšem říci s jistotou, protože není známo, jak dopadne sestavování rozpočtu na příští rok. "Udělám všechno pro to, aby částka vyplacena byla, ale nemůžeme to garantovat, protože ještě není rozpočet na příští rok. Ale i kdyby organizace dotaci nedostaly, jsou schopny projekty provést," řekl ČTK Semerád. 
    
Mezi úspěšnými žadateli jsou školy, obecně prospěšné společnosti nebo základní organizace Českého svazu ochránců přírody. Peníze poputují na naučné stezky, pobytové programy pro školáky, osvětové akce nebo na vytvoření webových stránek zaměřených na ekologii. 
    
Podporu má získat například Ekologické centrum Orlov, které připravilo projekt Zasaď si svůj strom, zahrnující přednášky o lese jako ekosystému, sázení stromů a pozorování jejich růstu. Projekt Farmaříme děti seznámí s chovem hospodářských zvířat a možností, jak utvářet životní prostředí prostřednictvím rozvoje zemědělství. 
 
zdroj: ČTK