U ELEKTROINSTALACE DÁVÁME PŘEDNOST PRAKTIČNOSTI

S podzimem finišují venkovní stavební práce a řemeslníci se stěhují do interiérů. Na řadu přichází například elektroinstalace. Především vy, majitelé musíte mít představu, kde budou rozmístěny spotřebiče a jak bude interiér vypadat a své představy bychom měli konzultovat s projektantem. Už jste se tedy zamysleli, jakými vypínači a zásuvkami budete chtít rozvody osadit? Určitě nejlépe vypadá, když jsou tvarově a barevně sjednoceny a pokud možno v kvalitním provedení.  

Těmto kritériím rozhodně vyhovují například produkty značky Retlux, mezi nimiž najdeme zásuvky nebo přepínače všeho druhu – jednopólové, křížové, střídavé, dvojité i sériové v řadách Penny a Amy za přijatelné ceny v rozmezí přibližně od 69 Kč do 159 Kč. K tomu jsou v nabídce značky Retlux zásuvky ve stejném stylu a příslušné rámečky až pro sérii čtyř vypínačů a zásuvek. V jejich designu byla dána přednost praktičnosti pro každodenní provoz před extravagancí.

Chyb, kterých se často dopouštíme při volbě umístění zásuvek (nemluvíme o normách, které například v koupelně přesně určují, kam mohou přijít), je několik. První je jejich nedostatek, což nás nutí používat rozdvojky a prodlužovačky; důsledkem je pak chyba druhá, a to přetížení okruhu. Třetí pak špatné umístění, kdy přepínače a zásuvky zastavíme nábytkem a nemůžeme se k nim dostat.

Blížící se zima také znamená, že nadešla topná sezóna. Jsme si jisti, že všechna topidla jsou v pořádku? To nemůžeme vědět nikdy na sto procent, a proto bychom měli zvážit instalaci detektorů, které nám pomohou včas odhalit nebezpečí, které jejich provoz pro nás a naše blízké může představovat a zároveň nás varovat.

Například detektor kouře RDT 201, který se montuje na střed místnosti na strop, a jakmile se k němu dostane dým, spustí během 20 sekund poplach. Může být nainstalován samostatně nebo být připojen k alarmu. K dostání je za doporučenou cenu 239 Kč.

Velké nebezpečí představuje v domácnosti oxid uhelnatý. Detektor RDT 301 indikuje na LCD displeji hned tři úrovně jeho obsahu v ovzduší. Překročení norem ohlásí vestavěnou sirénou. Je zcela autonomní. Doporučená cena 599 Kč.

Detektor RDT 401 s vestavěnou sirénou zase indikuje přítomnost LPG (propan-butan), svítiplynu a zemního plynu. Je vhodný rovněž pro GSM alarm. K dostání je za doporučenou cenu 599 Kč.

Přestože montáž či demontáž elektroinstalace má provádět odborník s příslušnými zkouškami, můžeme si sami při nějaké poruše ověřit, kde mohla chyba nastat. V tom nám opět pomohou produkty Retlux – je to třeba malý multimetr RDM 1001, který měří všechny základní elektrické veličiny jako napětí, proud a odpor a navíc nabízí test kontinuity (měření, zda existuje mezi dvěma body elektrické propojení) a test diod. Je k dostání za doporučenou cenu 299 Kč. K jednoduchému vyzkoušení využijeme i velkou fázovou 1pólovou zkoušečku pro 220 – 250 V AC s testovací elektrodou ve šroubováku za 39 Kč.