V Neratovicích byla zrušena vyhláška o počtu herních automatů

Městskou vyhlášku z loňského roku, která stanovuje počet provozovaných herních zařízení a míst, kde mohou být provozovány sázkové hry a loterie na území města, neratovičtí zastupitelé k poslednímu prosincovému dni letošního roku zrušili.  

Důvodem je podle starostky Lenky Mrzílkové také to, že na začátku ledna 2017 vstoupí v účinnost nový zákon o hazardních hrách, kterému současná vyhláška nebude odpovídat. „Tak, jak je nastavena, ztrácí od Nového roku smysl," vysvětlila.

Podmínky provozování herních zařízení, uvedené v novém zákoně, jsou podle ní přísnější než dosud. „Provozovatelé budou muset složit velmi vysokou kauci na provozování heren, navýší se také odvody za každý automat. Herny nebudou moci fungovat nonstop, budou povinné přestávky i registrace hráčů. 
V herně navíc musí být minimálně patnáct herních zařízení," vyjmenovala neratovická starostka některé z důležitých bodů nového zákona.

Z toho vyplývá, že velká část provozoven, kde jsou nyní herní zařízení provozována, nejspíš automaty zruší. „Předpokládám, že dojde k výrazné redukci. Hospody nebo čerpací stanice, kde jsou nyní jeden či dva automaty, je budou muset přestat provozovat," upozornila Lenka Mrzílková s tím, že ve městě nejspíš zůstanou pouze dvě až tři větší herny, u plaveckého bazénu a dvě v bývalém obchodním domě Legato. Celkový počet herních zařízení tak může klesnout 
i pod padesát. V tuto chvíli je přitom v Neratovicích provozováno kolem stovky automatů. Jejich počet se ale snižuje.

Neratovičtí počítají s tím, že město brzy vydá novou obecně závaznou vyhlášku 
o hazardních hrách. Nyní čekají na metodiku od ministerstva financí, podle které by vyhlášku připravili.

„Dosavadní vyhláška je podle ministerstva vnitra v rozporu s pravidly rovného přístupu, dokonce ji řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. I proto jsme se rozhodli pro její zrušení," uzavřela starostka města, která je za nový, přísnější zákon o hazardu ráda.