V okolí Prahy sílí amenitní migrace

Amenitní migrace, známá též pod pojmem naturbanizace, ovlivňuje bydlení v blízkém okolí hlavního města. Stále více lidí chce mít velkoměsto na dosah, a přitom bydlet mimo něj. Žít blízko přírodě, na čistém vzduchu, kde děti mohou vyběhnout do lesa a nemusí se bát silné dopravy. Prokazuje to zájem o bydlení ve středních Čechách v blízkosti Prahy. Počet obyvatel se ve Středočeském kraji vyšplhal na 1,4 milionu a odborníci předpokládají další růst. 

Ve valné většině se v rámci trendu naturbanizace nejedná o ekonomickou migraci, ale o obyvatele, kteří vyhledávají klidné a čisté životní prostředí, blízkost přírody pro děti, bezpečí a život v komunitě. A to kousek od hlavního města, kde většinou pracují.

Čistý vzduch, klid a bezpečí

Lidé pak často odcházejí za lepším životním prostředím a také bezpečím. Již kousek za hlavním městem lze najít místa, kde se lépe dýchá. Čistšímu vzduchu pomůže menší hustota provozu i větší množství stromů a rostlin. 

Projektem, který nabízí bydlení v přírodě kousek od Prahy, je Forest Views v Babicích Dařboži. Z jakéhokoliv místa je zde krásný výhled na okolní les a z každé zahrady vznikajících domů pak vstup přímo do lesa. Příroda je zde tedy opravdu na dosah. 

V menších obcích pak je také obecně bezpečněji. Přispívá k tomu i sousedská sociální kontrola a slabší automobilová doprava. Navíc některé lokality jsou s ohledem na dopravní bezpečí přímo budovány.

„Celý projekt Forest Views je navržen s ohledem na bezpečnost v ulicích. Všechny ulice s domy budou slepé, čímž se sníží dopravní hustota obytných zón a na silnicích budou zpomalovací retardéry. Navíc pěší cesty do lesa povedou z velkých zahrad za domem, takže cestou do přírody obyvatelé vůbec nemusí přejít silnici nebo například tahat kolo přes celý dům,“ říká Kamil Dunaj, ředitel developmentu společnosti Getberg.

Sport a procházky v přírodě

Mnoho lidí pak odchází z Prahy do jejího blízkého okolí kvůli možnosti mít na dosah přírodní stezky pro procházky, běh, jízdu na kole nebo stále oblíbenější golf. 

„Například v Nebřenicích v okolí projektu Oaks Prague, v ČR zcela nového konceptu exkluzivního bydlení, najdete kilometry aktuálně renovovaných stezek, které lze využít pro vycházky, běhání či pro jízdu na kole nebo na koni. Širší síť pěšin a cest nabízí pestrou paletu krátkých i delších tras, po nichž se může kdokoliv ze široké veřejnosti vydat, aniž by musel překročit hlavní silnici,“ říká Kateřina Poláková, Marketing & Sales Director společnosti Arendon. A dodává: „Například letos se nám povedlo vysekat a pročistit průchod po žluté turistické značce v bezprostřední blízkosti pramene Botiče, která byla velmi zanedbaná, nebo provést propojení mezi cestou spojující Chomutovice a Křížkový Újezdec, kde byla vytvořena nová stezka skrz nově vysázený porost. Celkem jsou v současnosti schůdné či sjízdné přibližně 4 km stezek, v příštím roce chceme upravit a zprůchodnit dalších 5–7 km. A v následujících letech vybudovat zbrusu nové cyklostezky.“ Oaks Prague navíc láká mnoho lidí na golfové hřiště PGA National Czech Republic, které se nachází v jeho těsném sousedství.