Ve středních Čechách vzrostla nezaměstnanost o 0,1 na 6,7 pct

Ve středních Čechách opět přibylo lidí bez práce. Podíl nezaměstnaných v únoru vzrostl proti minulému měsíci o 0,1 procentního bodu na 6,7 procenta. Úřady práce koncem února evidovaly 58.326 lidí schopných okamžitě nastoupit do zaměstnání, vyplývá z údajů ministerstva práce a sociálních věcí. 

Ministerstvo přešlo od letoška na nový ukazatel míry nezaměstnanosti. Nově uvádí podíl nezaměstnaných osob vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let, zatímco dřívější míra nezaměstnanosti poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem. 

Analytik příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík vidí za zvýšením nezaměstnanosti zejména přerušení sezonních prací. "Tato skutečnost má nejpodstatnější vliv na zvýšení nezaměstnanosti v tomto období, ve kterém každoročně hodnoty počtu nezaměstnaných kulminují," uvedl. 
    
Další vývoj bude podle analytika záležet převážně na klimatických podmínkách. Poukázal na to, že s obnovením prací v zemědělství, stavebnictví, povrchových lomech, lesích a dalších odvětvích závislých na počasí se počítá ke konci března nebo v dubnu. 
    
Středočeské úřady práce koncem února evidovaly 59.135 uchazečů o zaměstnání, o 888 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 4878 více. V únoru se přišlo nově zaregistrovat 4918 lidí, o 3630 méně než v lednu. Vyřazeno z evidence bylo 4030 uchazečů, o 722 méně než v předchozím měsíci. 
    
Na konci února úřady práce v regionu registrovaly nejvyšší nezaměstnanost v okresech Kolín a Kutná Hora, a to shodně 9,2 procenta. Nejpříznivější situace je tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde je hodnota nezaměstnanosti na úrovni 3,5, respektive 3,8 procenta. 
    
Středočeský kraj má v rámci republiky druhý nenižší podíl nezaměstnaných. O tuto pozici se dělí s plzeňským regionem, který je na tom podobně. Prvenství patří tradičně Praze.
 
zdroj: ČTK