Ve Středočeském kraji loni po pěti letech vzrostla kriminalita

Ve Středočeském kraji po pěti předcházejících letech poklesu loni opět vzrostla kriminalita. Policisté zaznamenali 37.350 trestných činů, což bylo o 1738 více než v roce 2012. Nárůst loni policisté zaznamenali u násilné kriminality, vražd, mravnostní i majetkové kriminality nebo úplatkářství. Mírně se snížil počet případů souvisejících s drogami. Policisté loni zajistili 26 varen drog, 31 pěstíren a téměř 20.000 rostlin marihuany. Vedení středočeské policie o tom informovalo na tiskové konferenci. 

Podle náměstka krajského policejního ředitele Michala Mazánka loni vzrostla kriminalita ve všech regionech kraje s výjimkou Příbramska, Rakovnicka a jižní části okresu Praha-venkov. "Zde klesl nápad trestné činnosti a zároveň se na Příbramsku zvedla objasněnost případů," uvedl Mazánek. Policisté v kraji loni objasnili 14.036 trestných činů, což bylo meziročně o 477 více. 
    
Největší objem 24.233 případů pro policisty loni znamenala majetková kriminalita, která meziročně vzrostla o 1689 případů. Zvýšil se ale počet vyřešených případů o 420 na 4357. Podle Mazánka je tato kriminalita rozšířená zejména v okolí Prahy, kde se zloději zaměřují na novostavby rodinných domů. Dalším terčem zlodějů jsou zejména objekty ve velkých městech, jako je Kladno nebo Mladá Boleslav. "Předmětem zájmu je všechno, co se dá jednoduše zpeněžit," dodal Mazánek. 
    
Počet násilných trestných činů se loni zvýšil o 79 na 2037. Z těchto případů jich policisté objasnili 1331. Policisté se zaměřili i na kriminalitu páchanou lidmi, kteří byli na začátku loňského roku propuštěni z vězení na základě amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Podle policie věznice opustilo 632 amnestovaných ze středních Čech, kteří spáchali 428 trestných činů. Z amnestovaných lidí jich opět policisté stíhají 249, převažovala u nich majetková trestná činnost. 
    
Ve Středočeském kraji se loni stalo 24 vražd a pokusů vraždy, což bylo o dvě více než předloni. Středočeští policisté už čtvrtým rokem po sobě všechny objasnili. Nejčastěji se loni vraždilo kvůli osobním sporům, zejména pod vlivem alkoholu, a to v 15 případech. Mírně vzrostla také mravnostní kriminalita, počet těchto případů se zvýšil o tři na 216. 
    
Drogových případů loni ubylo o 32. Policisté jich zaznamenali 589 a vyřešili 539. "Minulý rok byl zaměřen zejména na likvidaci výroby a distributorů omamných a psychotropních látek," uvedl Mazánek, který připomněl dva loňské rozsáhlé zátahy na drogovou scénu, a to v Pečkách na Kolínsku a výrobce marihuany po celém Česku. Při tomto zátahu byla odhalena velká pěstírna na Mladoboleslavsku. 
 
zdroj: ČTK