Ve Středočeském kraji začala chřipková epidemie

Počet nemocných respiračními chorobami včetně chřipky za uplynulý týden ve Středočeském kraji překonal hranici epidemie. V kraji je 1638 nemocných na 100.000 obyvatel, jejich počet vzrostl o necelých sedm procent. Epidemie vypukla, protože vzrostl počet závažných onemocnění i chřipek, řekla dnes ČTK epidemioložka krajské hygienické stanice Iva Domasová. Platí kvůli tomu zákazy návštěv v mnoha nemocnicích, sociálních zařízeních a některé školy v týdnu přerušily výuku. 

Nemocných přibylo zejména ve věkových skupinách pod 25 let, nejvíc o pětinu ve věkové kategorii mezi 6 a 14 lety. Ze školních zařízení musela být ve středu podle Domasové uzavřena mateřská a základní škola v Hostíně na Mělnicku. 

Zákazy návštěv podle lékařky platí v nemocnicích v Kladně, Slaném, Dobříši, Příbrami, Benešově Mladé Boleslavi a Nymburku. K nim se přidalo také zařízení sociálních služeb v Dolním Cetně na Mladoboleslavsku. 
    
Nejvyšší nemocnost je podle aktuálních údajů hygieniků na Mělnicku, kde zaznamenali 2224 nemocných na 100.000 obyvatel. Přes 2000 nemocných je také v okrese Praha-východ. 
    
Hranice pro vyhlášení epidemie v kraji se pohybuje mezi 1600 a 1700 nemocnými na 100.000 obyvatel. Její vyhlášení se odvíjí například podle závažnosti onemocnění nebo rychlosti šíření virů. Pod hranicí epidemie jsou zatím na Rakovnicku, Nymbursku, Mladoboleslavsku, Kutnohorsku, Kolínsku, Kladensku a Berounsku. 
    
Další vývoj podle Domasové stále nelze odhadovat. Je možné, že by šíření virů mohly pozastavit mrazy. Při oteplení by se ale naopak mohly šířit rychleji. Pomoci by mohly také blížící se jarní prázdniny, při nichž tradičně nemocnost klesá. 
 
zdroj: ČTK