Výstavba sportovní haly v Kutné Hoře bude mít zpoždění

Výstavba nové sportovní haly v Kutné Hoře, kterou by využívaly školy a sportovní oddíly, se o několik týdnů zpozdí. V prostoru u Základní školy Kamenná stezka ji chce vybudovat soukromý investor, město by za její využívání platilo. Radnice byla nucena vypsat tendr, do nějž by se mohli přihlásit i ostatní uchazeči, kteří by měli měli zájem halu postavit a sportoviště pro město provozovat. Nikdo takový se ale nenašel. Město tak musí podle zákona tendr zopakovat, což stavbu zpozdí, řekl ČTK starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu). 

"Přihlásil se jenom jeden uchazeč, takže jsme museli výběrové řízení zrušit," uvedl starosta. V opakovaném tendru podle něj stačí, když se přihlásí jen jeden uchazeč. "Zákon nám ale nedovolí dát mu to už v prvním kole," podotkl Šanc. 
    
Předpokládaná výše investice je mezi 50 a 60 miliony korun a bude hrazena ze soukromých zdrojů. Vítěz tendru také musí odkoupit pozemek pod sportovní halou. Město bude za využívání haly ročně platit 3,5 milionu korun. Kdyby ji postavilo samo, vyšlo by to podle Šance dráž. Zároveň bude mít předkupní právo pro případ, že by investor už halu nechtěl provozovat. "Princip je v tom, že to je soukromý majetek a soukromá investice, která nám to umožní využívat pro veřejné účely," dodal starosta. 
    
Hala, která by podle dřívějších informací měla mít hlediště pro 200 až 300 lidí, má po většinu dne sloužit školákům a odpoledne oddílům sálových sportů, jako jsou házená, florbal, košíková, volejbal či futsal. 
    
Město v minulosti počítalo s finanční pomocí kraje, kterou mu krátce před svým zatčením přislíbil tehdejší hejtman David Rath (dříve ČSSD). Vedle je průmyslová škola zřizovaná krajem a hejtmanství si přálo, aby studenti mohli halu využívat. Z toho ale nakonec sešlo. 
    
Radnice má vypracovanou i část projektové dokumentace na výstavbu sportovní haly v areálu Na Klimešce. Vznik této víceúčelové haly za 140 až 150 milionů korun, která by měla mít i tréninkové zázemí, ale za současných podmínek není podle vedení města reálný.
 
zdroj: ČTK