ZABEZPEČENÍ REKREAČNÍCH OBJEKTŮ SE VYPLATÍ

Už jsme dávno odzymovali své chaty a chalupy a navážíme si do nich i cennější věci, které jsme tam raději mimo sezónu nechtěli nechat. Rekreační objekty jsou ale mezi nenechavci velice populární, protože patří k nejslabším objektům, co se týká zabezpečení, a navíc většinou vše, co zde najdou, lze snadno zpeněžit.  

Podle statistik zloději během loňského roku napáchali ve víkendových objektech škody za více než 26,3 milionů korun. Nejvíce vloupání do chat a chalup policie eviduje ve Středočeském kraji, zloději oblíbený je i kraj Jihomoravský, Plzeňský, Moravskoslezský a Liberecký. Policie taková vloupání dokáže objasnit jen asi ve třetině případů a náhrada škody – když už se jí majitel dočká – bývá spíše symbolická. Pokud tedy na chatě či chalupě nepobýváme celou sezónu, ale jezdíme na ně jen o víkendech, vyplatí se několik opatření, včetně zabezpečení.

Například kamerové systémy jsou výborné, ale využívá je málokdo jednak kvůli ceně i kvůli nutnosti elektrické přípojky. Společnost Retlux má i v tomto případě řešení. Jsou jimi atrapy bezpečnostních kamer, které vynikají realistickým vzhledem. Například Dummy Ir Camera (model), která má podlouhlý tvar a snadno nastavitelný držák, je obohacena o červeně blikající LED světlo, které bliká v pravidelných intervalech a je velice dobře vidět i za šera či v noci. Její instalace je velmi snadná – připevní se ke stěně pomocí šroubků, které jsou součástí balení. Stejně snadno nainstalujeme i další typ Retlux RDC 4002, která je k nerozeznání od panoramatických kamer, s nimiž se často setkáváme například v metru či úředních budovách. I ona je vybavena červeně blikajícím LED světlem.

Retlux RDC 4001 Dummy Ir Camera

rozměry: 17,5 x 14,5 x 8,3 cm

napájení: 2 x AA baterie

Doporučená cena 399 Kč

Retlux RDC 4002 Dummy Ir Camera 

Napájení: 3 x AAA baterie

Rozměry: 12,5 x 8,8 cm

Doporučená cena 239 Kč

Proti zlodějům také pomáhá, když objekt působí udržovaně a neustále obývaně. Můžeme nechat třeba přede dveřmi starší boty nebo využít časový spínač, který za naší nepřítomnosti může rozsvěcet a zhášet světla nebo pustí například nahlas rádio. O to se ideálně postará digitální časový spínač SENCOR SST 13D. Ten může ve stanovených časových intervalech zapínat a vypínat spotřebiče napájené střídavým síťovým napětím 230 V. Dovoluje nastavit až osm spínacích programů.

SENCOR SST 13D
Napětí 230 V, 50 Hz
Max. zatížení 16 A, 3600 W
Provozní teplota -10 °C až +40 °C
Přesnost +/- 1 min za měsíc
Záložní baterie Ni-MH 1,2 V >100h

Doporučená cena 319 Kč

I takto jednoduché opatření nás může ochránit před případnými vandaly či zloději a zachránit náš majetek i další ztráty.