Podzim a zima se blíží: Jak zabezpečit chalupu?

První chladná podzimní rána znamenají blížící se konec chalupářské sezony. Pro majitele chat a chalup tak začíná neoblíbené období odvážení věcí a zazimovávání. Než ale naložíme poslední plný kufr, vypojíme spotřebiče a vypneme vodu, měli bychom zkontrolovat také to, zda je chalupa připravená čelit nezvaným návštěvníkům, kteří si na víkendové domy dělají zálusk stále častěji.

Zloději si chaty a chalupy oblíbili. Jen v minulém roce se škody způsobené vloupáním vyšplhaly na více než 30 milionů korun, zatímco v předchozím roce se jednalo o 26 milionů. „Očekáváme, že vzhledem k letošnímu roku, kdy většina z nás trávila léto v tuzemsku, počet pokusů o vykradení chat ještě poroste. Lidé do nich přes sezónu více investovali, opravovali a nashromáždili řadu cenných věcí, které zloděje samozřejmě lákají,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti TOKOZ. Jak se pokusům o vloupání účinně bránit i mimo sezónu, když na chalupu téměř nejezdíme?

Odvezte, co můžete

Mnozí z nás se letos na chalupu téměř přestěhovali. Rázem tak stoupla hodnota jejího vybavení, a tím se stala velkým lákadlem pro zloděje. Před koncem sezony byste proto měli veškeré cennosti z chalupy odvézt, ať už jde o elektroniku, nářadí a vybavení nebo třeba dražší oblečení. Pokud musíte něco na chalupě nechat, ukryjte to z dosahu zvědavých očí a zlodějů-tipařů. Cennosti ukliďte do skříní nebo uzamkněte do boxů, případně přes ně přehoďte starou deku.

Zkontrolujte zámky

Odemykáte chalupu stále stejným klíčem, který k ní pasoval už před dvaceti lety? Možná přišel vhodný čas se zamyslet nad jeho výměnou. „Podle pravidla pěti minut platí, že pokud se zloděj za tuto dobu nedostane dovnitř, pravděpodobně pokus vzdá,“ doplňuje Neuvirt. „Zámek ve třetí či čtvrté bezpečnostní třídě, který běžnými pokusy nepřekoná, nám tak může uchránit několikanásobně hodnotnější majetek a vybavení uvnitř chalupy.“ Pokud se rozhodnete pro výměnu zámku, poohlédněte se po systému hlavního a generálního klíče, oblíbený u majitelů chalup. Můžete si v něm sjednotit všechny zámky na jeden společný klíč, kterým zamykáte dům a související objekty. Odpadnou tak infarktové situace, kdy po dvouhodinové cestě na chalupu zjistíte, že klíče od leží doma.

Pamatujte, že zloději nechodí jen hlavními dveřmi. Dobře uzamkněte také zadní a boční vchody včetně garážových dveří nebo vrat – sáhněte po kvalitních zámcích a petlicích, které zlodějům výrazně ztíží práci nebo je rovnou pošlou „o dům dál“. Důkladně zabezpečte také okna včetně malých sklepních, případně využijte bezpečnostní folii, která zabrání rozbití. Ale pozor. Vždy platí že, sebelepší zámek nezabrání vniknutí zloděje, pokud máte chatrná a polorozpadlá dveře nebo okna.

Zabezpečte zahradu

Někteří zloději si místo samotných chalup rovnou vyhlédnou zahradní domky a kůlny na nářadí, které ukrývají zahradní vybavení, sekačky, elektrické nářadí a někdy i sezonní sportovní vybavení. Pro zloděje jsou tak zlatý důl, často navíc velmi špatně chráněný. I na zahradní domek patří kvalitní zámek, v ideálním případě visací doplnění bezpečnostní petlicí.  Uvnitř je možné zabezpečit techniku speciálními mechanismy typu X Safety Box. Kvalitní závora či petlice odolá pokusům o vypáčení a vyražení, a navíc zvládne i nepřízeň počasí, déšť a mráz. Nestane se vám tak, že se po zimě nebudete sami moci do kůlny dostat.

Oslovte sousedy

Dobré vztahy se sousedy se vyplatí i při ochraně majetku. Domluvte se, aby příležitostně vybírali přeplněnou schránku, případně se jednou za čas podívali okolo vaší chalupy a pohledem zkontrolovali okna a dveře. Můžete jim na sebe také nechat kontakt, abyste v případě potřeby byli snadno k zastižení. Pokud bydlíte na samotě nebo se sousedy příliš nevycházíte, zvažte pořízení kamery nebo investujte do spínačů, které umí na dálku spustit světla či TV a simulovat vaši přítomnost.