Při hledání bydlení dávejte pozor, ať nenaletíte na podvodný inzerát

Poptávka po nájemním bydlení vzrostla za poslední dva roky dvojnásobně. A s ní i počet podvodných inzerátů, které se snaží vylákat finance z lidí hledajících bydlení. Rájem podvodníků bývají především sociální sítě, kde žijí inzeráty vlastním životem bez jakékoliv kontroly. Jak poznat falešnou nabídku bydlení už při hledání a co by vás mělo varovat během komunikace s majitelem?

O jeden byt určený k pronájmu se dnes přetahuje přibližně 45 zájemců. A převis poptávky nad nabídkou samozřejmě přitahuje také podvodníky, kteří své aktivity v posledním roce ještě zintenzivnili a těží také z toho, že lidé se naučili hledat bydlení převážně online. „Už během covidu se s falešnými inzeráty doslova roztrhl pytel a během posledního roku se jejich počet ještě zvýšil. Momentálně evidujeme třikrát víc podvodných inzerátů, než bylo běžné,“ potvrzuje nárůst podvodných aktivit Lucie Starovičová z portálu Bezrealitky.

Pozor na nízké ceny a zálohy předem

I při hledání nájemního bydlení tak platí „důvěřuj, ale prověřuj“. Prvním varovným signálem může být samotný styl inzerátu. Varovat by vás měla špatná čeština, která může ukazovat na strojový překlad a dílo podvodníka ze zahraničí. Podezřelá je i až příliš výhodná cena, kterou se podvodníci snaží zdůvodňovat třeba složitou životní situací. Varovným signálem je také nátlak na čas a snaha o rychlé předání zálohy bez smlouvy. „Pomyslné červené světlo by se vám mělo rozsvítit v případě, že se majitel vyhýbá osobnímu setkání a nechce vám sdělit své osobní údaje. Podvodníci často využívají byty z krátkodobého ubytování, které vydávají za vlastní a jsou schopni k nim na dálku předat i falešné klíče. Samozřejmě oproti záloze, kterou už napálený zájemce neuvidí,“ upozorňuje Starovičová.

Jak sehnat bezpečný pronájem?

Jak se tedy při hledání bydlení nespálit? Zlaté pravidlo zní jasně – vždy trvejte na osobní prohlídce. Nedbejte na výmluvy majitele, že je časově zaneprázdněný, a nenechte se odbýt fotografiemi a 3D prohlídkou. Pro získání představy o bydlení je skvělá, nicméně byt si vždy prohlédněte i naživo. Ověřte si, zda byt, který jste si vyhlédli, skutečně patří osobě, s níž komunikujete – nejjednodušší cesta je přes katastr nemovitostí. A nebojte se i trochu „googlit“ a projet jméno majitele v dostupných databázích – exekuce by pro vás měla být výrazným varováním.

Na sítích opatrně

Rájem podvodných nabídek jsou především sociální sítě. Inzeráty zde neprocházejí žádnou kontrolou a nemáte tak jistotu, že nabídku či majitele už někdo prověřil. I proto můžete narazit na podvodné inzeráty, které by na realitním portálu neobstály, ale na sítích mají volné pole působnosti a nalákají desítky zájemců. Při hledání bydlení byste proto měli být obezřetní a nenechat se zlákat vidinou rychle sehnaného bydlení. Pokud si nejste jisti, využijte raději nabídku realitních serverů, kde inzeráty procházejí kontrolou. „Máme vlastní automatický systém, který vyhodnocuje rizikové inzeráty a dokáže nás upozornit na 99 % podvodných nabídek – ty se tak k zájemcům ani nedostanou. Veškerá komunikace navíc probíhá na interní platformě, kde je možné podezření na podvod nahlásit a dát tak vědět všem zájemcům, kteří na konkrétní inzerát reagovali,“ dodává za Bezrealitky Starovičová.

Varovné signály aneb Na co dát pozor

Cena je výrazně nižší než srovnatelný byt
Pronajímatel spěchá, naléhá na rychlý pronájem
Pronajímatel vyžaduje platbu zálohy ještě před prohlídkou
Pronajímatel odmítá prohlídku
Pronajímatel odmítá způsob komunikace doporučený inzertním portálem
Pronajímatel komunikuje pouze po e-mailu nebo přes třetí osobu
Pronajímatel odmítá vzájemnou výměnu telefonních čísel
Pronajímatel odmítá vzájemné předložení dokladu totožnosti