Životní prostředí se ve Středočeském kraji loni opět zhoršilo

Životní prostředí ve Středočeském kraji bylo v loňském roce více znečišťováno rakovinotvornými látkami z průmyslových podniků než v roce předchozím. Zatímco ve většině Česka škodlivé látky v ovzduší a v odpadech celkově klesají, Středočeši dohánějí Ostravsko, řekl dnes na tiskové konferenci předseda ekologického sdružení Arnika Jindřich Petrlík. Největšími znečišťovateli v kraji byly podle Arniky neratovická Spolana, firma Synthos z Kralup nad Vltavou na Mělnicku a mělnické elektrárny. Středočeský kraj je v kvalitě životního prostředí po Moravskoslezském a Ústeckém kraji třetí nejhorší, nejznečištěnější lokalitou je Mělnicko. 

Žebříčky největších znečišťovatelů kraje každoročně sestavuje ekologické sdružení Arnika na základě dat, která hlásí jednotlivé provozy do veřejně přístupného Integrovaného registru znečišťování (IRZ). Kromě Spolany a Synthosu, které produkují rakovinotvorné a potenciálně rakovinotvorné látky, patří podle Arniky k největším znečišťovatelům ovzduší v kraji mělnické elektrárny nebo firma Geosan z Neratovic, která likviduje ekologickou zátěž ze Spolany. Podle Arniky firma nezvolila vhodný způsob likvidace a přispívá ke konzervaci toxického znečištění. "V žebříčku znečišťovatelů se naše společnost objevuje pokaždé, když likvidujeme staré ekologické zátěže. V tomto případě jsem provedli sanaci rtutí a dioxiny zamořeného areálu SAE ve Spolaně Neratovice," sdělila ČTK Vlasta Končelová ze společnosti Geosan Group. 
    
Životní prostředí se ve středních Čechách zhoršuje od roku 2011. "Přestože ve zbytku státu emise nebezpečných látek klesají, kvůli Spolaně, Synthosu, mělnickým elektrárnám, ale i menším provozům laminátoven žijí lidé v prostředí, které se nebezpečně přibližuje Ostravsku," tvrdí Petrlík. Neratovická Spolana, největší znečišťovatel životního prostředí v kraji, je v produkci rakovinotvorných nebo potenciálně rakovinotvorných látek zhruba na stejné úrovni jako v roce 2011. "Společnost splňuje všechny vnitrostátní a místní požadavky na přípustné emise, včetně rtuti," řekla ČTK Jitka Němečková ze Spolany. Firma nedávno oznámila, že ukončí výrobu chloru pomocí rtuti do poloviny roku 2017. Takzvanou amalgámovou metodu, kterou kritizují ekologové, chtěla chemička původně používat až do roku 2020. Středočeský kraj jí to ale nechtěl po roce 2014 umožnit. Nakonec se obě strany dohodly na kompromisu. 
    
Synthos, který v Kralupech nad Vltavou vyrábí polystyren pro stavební izolace, množství těchto látek zvýšil zhruba o deset tun. Mělnické elektrárny Skupiny ČEZ zase zvýšily produkci skleníkových plynů a množství rtuti v emisích. "Na to, kolik vyrábíme energie, nejsme žádní velcí znečišťovatelé. Ale protože toho výrobku vyrábíme ve srovnání s těmi ostatními firmami hodně, tak vychází hodně škodlivin," řekl ČTK mluvčí Skupiny ČEZ pro střední Čechy Martin Sobotka. Mělnické elektrárny zásobují teplem město Mělník a zhruba třetinu Prahy. 
 
zdroj: ČTK